Fregaty Miecznik. Znany termin rozpoczęcia budowy pierwszego okrętu

2023-12-09, 09:30

Fregaty Miecznik. Znany termin rozpoczęcia budowy pierwszego okrętu
Fregata typu Miecznik. Ruszyła budowa pierwszej z trzech jednostek: ORP Wicher.Foto: twitter.com/krzysztof płatek

- 31 stycznia 2024 roku odbędzie się kolejne wydarzenie, znaczący kamień milowy w budowie każdego okrętu, położenie stępki - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Cierzan, dyrektor ds. programu "Miecznik" w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Pod koniec lipca 2021 r. Inspektorat Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-Miecznik podpisali umowę na dostawę fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu "Miecznik". Kontrakt uznawany za największe w historii zamówienie dla krajowego przemysłu stoczniowego zakłada budowę trzech okrętów, które zostaną wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Plany zakładają, że pierwszy z nich zostanie wybudowany do 2026 roku.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że program jest realizowany zgodnie z planem. - W sierpniu tego roku paliliśmy blachy, w tym momencie kończymy pierwsze sekcje denne, które będą stanowić podwalinę okrętu nazywane stępką. 31 stycznia 2024 roku odbędzie się kolejne wydarzenie, znaczący kamień milowy w budowie każdego okrętu, położenie stępki - powiedział Cezary Cierzan.

Równolegle budowany jest łańcuch dostaw poszczególnych komponentów, urządzeń i uzbrojenia. - Kontraktujemy dostawców, którzy zostali wybrani. Projekt techniczny wykonany jest w takim stopniu, że już w sierpniu mogliśmy rozpocząć produkcję. Na bazie dokumentacji powstają projekty robocze, które są podstawą do montażu. Dzieje się bardzo dużo. Powstaje Miecznik i odbudowuje się Stocznia Wojenna w Gdyni - tłumaczył Cierzan.

Posłuchaj

Cezary Cierzan o programie "Miecznik" (Cafe armia) 21:07
+
Dodaj do playlisty

 

Program "Miecznik"

Fregaty Miecznik projektowane są jako okręty wielozadaniowe. W przyszłości mają realizować zadania na polskich obszarach morskich i we współpracy z Sojusznikami w ramach wspólnych misji, operacji i ćwiczeń. 

Fregaty zostaną najprawdopodobniej uzbrojone w armaty Oto Melara kalibru 76mm, zestawy przeciwlotnicze OSU 35-Tryton z działkami kalibru 35 mm, wyrzutnie Lockheed Martin Mk 41 VLS na pociski CAMM, wyrzutnie torped, wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Saab RBS-15 czy karabinów maszynowych. Okręty zostaną wyposażone w środki walki radiotechnicznej. Będą posiadały uzbrojenie pozwalające im swobodnie odpierać ataki każdego rodzaju.

Będą miały 138,7 metra długości, a wyporność maksymalna ma sięgać do 7 000 ton. Ich maksymalna prędkość ma wynosić 26 węzłów, zasięg ma wynosić 8 000 mil morskich. W skład załogi wejdzie do 187 oficerów i marynarzy.  Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Cafe Armia
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Cezary Cierzan (dyrektor ds. programu "Miecznik" w Polskiej Grupie Zbrojeniowej)
Data emisji: 9.12.2023
Godzina emisji: 8.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej