more_horiz

"Odpowiadamy na zapotrzebowanie społeczne". Mjr Tomczyk o programie "Trenuj z wojskiem"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 09:55
- To woskowe szkolenie, prawdziwa broń, maska filtracyjna czy granat ćwiczebny. Dotykamy tu prawdziwego wojska. Prezentujemy to, czego uczą się żołnierze - mówił w Polskim Radiu 24 mjr. Michał Tomczyk (Ministerstwo Obrony Narodowej).
Szkolenie wojskowe dla cywili w ramach projektu Trenuj z wojskiem w Morągu 15.10.2022.
Szkolenie wojskowe dla cywili w ramach projektu „Trenuj z wojskiem” w Morągu 15.10.2022. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

W ramach akcji przygotowanej przez MON i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, w jednostkach na terenie całego kraju, chętni mogli przejść jednodniowe, bezpłatne szkolenia przygotowane pod hasłem "Trenuj z wojskiem". Uczestnicy mogli nauczyć się podstawowych umiejętności związanych m.in. z posługiwaniem się bronią, strzelaniem, walką wręcz, zasadami przetrwania w terenie oraz udzielania pierwszej pomocy.

Mjr Michał Tomczyk relacjonował przebieg akcji. - Zaczęliśmy dostrzegać i odpowiadać na pewne zapotrzebowanie społeczne - zaznaczył i przypominał, że program "Trenuj z wojskim" jest projektem typowo wojskowym. - 17 jednostek przez ostatnie 2 miesiące zapraszało co sobotę wszystkich chętnych do siebie. Nie były to zaawansowane treningi, ale zachowano podstawy rzemiosła wojskowego, była nauka strzelania na trenażerach, walki w kontakcie, używania maski, zachowania po ogłoszeniu alarmu. To kilkugodzinne szkolenie podstawowe, widzieliśmy, że jest to potrzebne - podkreślał gość audycji. 

Posłuchaj
20:31 PR24 2022_12_03-08-36-26.mp3 Mjr Michał Tomczyk o programie "Trenuj z wojskiem" (Polskie Radio 24 / Cafe Armia)

Czytaj także:

4 tysiące osób zostało przeszkolonych w trakcie akcji "Trenuj z wojskiem". Program wystartował na początku października i jego pierwsza odsłona właśnie się zakończyła. Chętnych szkolili w weekendy żołnierze z 17 jednostek wojskowych z całego kraju. Szef MON Mariusz Błaszczak we wpisie w mediach społecznościowych zapowiedział, że kolejna edycja planowana jest na połowę stycznia, a szczegóły zostaną podane wkrótce. 

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Cafe Armia

  Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

  Gość: mjr Michał Tomczyk

  Data emisji: 03.12.2022

  Godzina emisji: 08.35

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także