more_horiz

"Lekcja dla nas, poznajemy techniki przeciwnika". Gen. Molenda o działaniach Rosji w cyberprzestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 09:55
- Uważnie przyglądamy się wojnie na Ukrainie, by czerpać doświadczenia i lekcje z tego, co się tam dzieje, również w cyberprzestrzeni - mówił w Polskim Radiu 24 gen. bryg. Karol Molenda, dowódca komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni.
Polska znalazła się na 6. miejscu w ważnym rankingu Cyber Defence Index 2223
Polska znalazła się na 6. miejscu w ważnym rankingu Cyber Defence Index 22/23Foto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

Polska znalazła się na 6. miejscu w ważnym rankingu Cyber Defence Index 22/23, który ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych gospodarek świata. To pierwszy tego typu ranking będący oceną przygotowania państw na odparcie i usunięcie skutków cyberataku oraz możliwości odpowiedzenia na nie.

Punktacja oparta była m.in. na tym, jak firmy i instytucje wdrożyły dostępne technologie i wykorzystały zdobyte doświadczenie by zbudować odporność na cyberataki. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę przyznanych punktów Polska znalazła się na 6 pozycji, tuż za Australią, Królestwem Niderlandów, Południową Koreą, USA i Kanadą. Docenione zostały m.in. działania Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zmierzające do budowy i wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Gen. bryg. Karol Molenda mówiąc o przeciwdziałaniu zagrożeniom cyberataków, podkreślił konieczność współdziałania służb cywilnych i wojskowych. - Cyberbezpieczeństwo to gra zespołowa. Nasze główne zadanie, jako Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT i MON to ochrona sieci i systemów należących do resortu obrony i sił zbrojnych, natomiast dzielimy się informacjami z pozostałymi zespołami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, usług kluczowych czy obywateli - zaznaczył.

Gość audycji odniósł się także do wojny na Ukrainie. - To lekcja i poligon dla nas, przeciwnik jest ten sam, poznajemy jego techniki i procedury, naszą ambicją jest być krok przed atakującym - mówił gość audycji.

Posłuchaj
21:03 PR24 2022_12_17-08-35-29.mp3 Gen. bryg. Karol Molenda (Polskie Radio 24 / Cafe Armia)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Cafe Armia

  Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

  Gość: gen. bryg. Karol Molenda

  Data emisji: 17.12.2022

  Godzina emisji: 08.35

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także