more_horiz

Borsuki dla polskiej armii. Szef PGZ: nasze siły zbrojne dokonują epokowego przezbrojenia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 09:23
- To jest ten moment, w którym polskie siły zbrojne dokonują epokowego przezbrojenia się ze sprzętu jeszcze postsowieckiego na nowoczesny, produkowany w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 
Prezes PGZ Sebastian Chwałek
Prezes PGZ Sebastian Chwałek Foto: PAP / Jakub Kaczmarczyk

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził we wtorek umowę ramową na dostawę blisko 1400 nowych pojazdów dla wojska, w tym blisko 1000 gąsienicowych bojowych wozów piechoty Borsuk oraz pojazdów towarzyszących. Nowy sprzęt ma zastąpić skonstruowane w ZSRR wozy BWP-1.

- To jest ten moment, w którym polskie siły zbrojne dokonują epokowego przezbrojenia się ze sprzętu jeszcze postsowieckiego na nowoczesny, produkowany w Polsce - podkreślił w Polskim Radiu 24 Sebastian Chwałek.

"Najwyższy czas, by wymienić stary sprzęt"

Jak zaznaczył, "kilka dni temu została podpisana, właściwie zatwierdzona przez pana premiera Mariusza Błaszczaka umowa, na pozyskanie od konsorcjum PGZ-Huta Stalowa Wola ponad tysiąca sztuk bojowych pływających wozów piechoty o kryptonimie Borsuk wraz z wozami towarzyszącymi".

- Będą to wozy specjalistyczne, niezbędne do pełnego wykorzystania potencjału, który daje nowa konstrukcja - powiedział prezes.

Dodał, że "najwyższy czas wymienić stare BWP-1, które pochodzą jeszcze z lat 70". - Jest to konstrukcja, która na dzisiejszym polu walki nie daje bezpieczeństwa naszym żołnierzom. Mamy tego świadomość. Dlatego pan premier Mariusz Błaszczak, podejmując tę decyzję, postawił też dla polskich zakładów wchodzących w skład PGZ, zadania. Musimy zrobić to sprawnie, szybko - tak, aby polscy żołnierze jak najszybciej otrzymali nowoczesny sprzęt, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo naszego kraju, a także bezpieczeństwo naszych żołnierzy - wyjaśniał gość PR24.

- W tym roku przekażemy siłom zbrojnym kolejnych kilka tak zwanych testowych egzemplarzy. W tym roku także fizycznie rozpoczniemy produkcję kolejnych egzemplarzy, a dostawy mogłyby się rozpocząć już pod koniec przyszłego roku, a na pewno na przełomie 2024 i 2025 roku - poinformował Sebastian Chwałek.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:57 PR24_mp3_20230304083552.mp3 Sebastian Chwałek o dozbrajaniu polskiej armii (Cafe Armia)
 

* * *

Audycja: Cafe Armia

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Sebastian Chwałek (Polska Grupa Zbrojeniowa)

Data emisji: 4.03.2023

Godzina emisji: 8.36

bartos

Zobacz także

Zobacz także