more_horiz

"Chcemy stać się światowym potentatem produkcji amunicji". Łukasz Malicki o planach PGZ

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 09:20
- Chcemy stać się światowym potentatem produkcji amunicji. Świat - po wybuchu wojny na Ukrainie - zobaczył jak bardzo dużo jej potrzebujemy i jakie są braki w zdolnościach produkcyjnych. My te zdolności mamy. Zamierzamy je znacznie rozszerzyć - podkreślił w Polskim Radiu 24 Łukasz Malicki, dyrektor biura broni, amunicji i techniki rakietowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
- Chcemy stać się światowym potentatem produkcji amunicji - podkreślił Łukasz Malicki z PGZ
- Chcemy stać się światowym potentatem produkcji amunicji - podkreślił Łukasz Malicki z PGZ Foto: MON_GOV_PL/Twitter

Wojna na Ukrainie uświadomiła wielu politykom na całym świecie, jak bardzo potrzebna jest dziś amunicja i jak dużo jej potrzeba, by móc obronić się przed agresorem. O potencjale PGZ w tej dziedzinie mówił gość PR24.

- Mamy zdolności produktywne w tym zakresie. Mamy szerokie portfolio. Znajduje się w nim amunicja małokalibrowa, średnio- i wielkokalibrowa, amunicja czołgowa i moździerzowa oraz wykorzystywana w haubicach. Mamy także doświadczenie w produkcji rakiet, pocisków przeciwpancernych- także tych licencjonowanych - oraz środków minowania - podkreślił Łukasz Malicki.

"Będziemy pancerną potęgą" 

- Z całą pewnością mamy ambicję i potrzebę zwiększania potencjału produkcyjnego. Dziś jest to ambicja hubu amunicyjnego na Europę. Za chwilę będziemy pancerną potęgą - z wyposażeniem czołgów różnych platform, ale także armatohaubic - dodał dyrektor. 

Jak zaznaczył, to w Polsce "powinna powstawać amunicja w bardzo dużym zakresie, aby przede wszystkim odpowiadać na potrzeby sił zbrojnych RP, ale także - pewnie wspólnie z partnerami zagranicznymi - w zakresie rynków trzecich, dla zabezpieczenia choćby Europy".

- Chcemy stać się światowym potentatem produkcji amunicji. Świat zobaczył jak bardzo dużo potrzebujemy tej amunicji i jakie braki są w zdolnościach produkcyjnych. My te zdolności mamy, chcemy je z całą pewnością znacznie rozszerzyć - podsumował Łukasz Malicki.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:05 PR24 2023_04_01-08-36-52.mp3 Łukasz Malicki o produkcji amunicji (Cafe Armia) 

* * *

Audycja: Cafe Armia

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Łukasz Malicki (Polska Grupa Zbrojeniowa)

Data emisji: 1.04.2023

Godzina emisji: 8.36

bartos

Zobacz także

Zobacz także