Troska o zagraniczne zabytki narodowe

2015-03-23, 20:28

Troska o zagraniczne zabytki narodowe
Pałac w Podhorcach na Ukrainie/fot.wikipedia.org

Konserwacja 5 kościołów, 18 nagrobków w 5 krajach. Inwentaryzacja 4,5 tys. zagranicznych nagrobków – to część dorobku dra Michała Laszczkowskiego, prezesa Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Gość audycji „W poniedziałek u Rigamonti” opowiadał o znaczeniu zachowania pamięci narodowej za granicą poprzez ochronę zabytków.

Posłuchaj

23.03.15 Dr Michał Laszczkowski: „Z roku na rok staramy się robić konserwację bardziej profesjonalnie i na większą skalę (…)”.
+
Dodaj do playlisty

– Ludzie mają potrzebę obcowania z pięknem i dlatego to piękno trzeba chronić. Kiedy obiekt zachwyca, to trzeba go zachować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Nie jesteśmy kolonizatorami, którzy przychodzą pilnować tego, co zostało po ich dawnej wielkości, ale chcemy chronić nasze wspólne, środkowo-europejskie dziedzictwo – mówił dr Michał Laszczkowski.

Gość Polskiego Radia 24 przeprowadzał konserwację zabytków w takich krajach jak: Białoruś, Łotwa, Mołdawia, Ukraina, Włochy. Fundusze pozyskiwał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. O pieniądze ubiegał się również u osób prywatnych i firm.

– Konserwacja to sztuka. A sztuka nigdy nie jest tania. Budżet programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ochronę dziedzictwa narodowego za granicą wynosi 4 mln złotych. Dlatego część funduszy pozyskujemy z MSZ, ponieważ zajmujemy się obiektami ważnymi dla Polonii. Wiele pieniędzy udało nam się również zgromadzić dzięki crowdfundingu – mówił gość.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego narodziła się z inicjatywy dra Michała Laszczkowskiego i Pawła Wilskiego w 2012 r. Jej celem jest ochrona i promocja polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego. Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizację prac konserwatorsko-restauratorskich, prowadzenie działalności edukacyjnej, wydawniczej i filmowej.

Polskie Radio 24/dds/fdk

Polecane

Wróć do strony głównej