Debata poranka: kontrowersje wokół decyzji prezydenta USA
Ograniczenie imigracji, powołanie sędziego Sądu Najwyższego i budowa muru na granicy z Meksykiem. To jedne z pierwszych decyzji prezydenta USA, Donalda Trumpa. O kontrowersjach wokół polityka mówili w Debacie Dnia Michał Baranowski (German Marshall Fund w Warszawie), Jacek Przybylski (Do Rzeczy) i Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna).
2017-02-02, 10:32
Posłuchaj
Zdaniem Pawłowskiego, emocje związane z decyzjami Donalda Trumpa są duże i trudno liczyć na ich wyciszenie. – Konflikt między partiami Republikanów i Demokratów jest bardzo silny i przekłada się na spór społeczny – wskazywał.
W ocenie Przybylskiego, Trump od pierwszego dnia prezydentury robi dokładnie to, co obiecał w kampanii wyborczej. – Te zapowiedzi były kontrowersyjne, ale on został wybrany, więc spełnia to, o czym mówił – zaznaczył. Pawłowski dodał, że przy tak ważnych decyzjach chodzi jednak o szczegóły, a dekrety Trumpa są nieprzygotowane.
Baranowski podkreślał, że powinniśmy się spodziewać większej liczby akcji, przeprowadzanych przez wojska specjalne. – Priorytetem będzie terroryzm, walka z Państwem Islamskim – wskazywał. Dodał, że zapowiada się również wyższy poziom konfrontacji z Iranem.
Goście odnieśli się także do relacji USA-Rosja. W ocenie Baranowskiego, Trump będzie prowadził dialog z Putinem, by sprawdzić, czy jest możliwe nowe porozumienie. Pawłowski mówił, że Stany Zjednoczone liczą na uspokojenie sytuacji w Europie i poparcie dla ich działań w różnych częściach świata. W zamian za to mogą zdecydować o oddaniu Ukrainy pod protektorat Rosji. Przybylski ocenił natomiast, że widać wielką chęć odwilży, ale „niekoniecznie będzie deal”.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.
Polskie Radio 24/ip
Debata Poranka - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 02.02.2017
Godzina emisji: 9:18
REKLAMA
Polecane
REKLAMA