O wizji gospodarczej Mateusza Morawieckiego

Zdaniem Mateusza Morawieckiego przyjęta przez rząd Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju juz przynosi efekty. W całej Unii Europejskiej 2/3 miejsc pracy w przemyśle, 223 tysiące, powstało właśnie w Polsce - oświadczył premier. Jak dodał są to miejsca pracy coraz lepiej płatne. O wizji gospodarczej Mateusza Morawieckiego mówili w audycji Debata Poranka Maciej Chudkiewicz („Tygodnik Solidarność”) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).

2017-12-18, 09:59

O wizji gospodarczej Mateusza Morawieckiego
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

18.12.2017 Adam Ostolski i Maciej Chudkiewicz o poglądach na gospodarkę premiera Mateusza Morawieckiego.
+
Dodaj do playlisty

W ocenie Macieja Chudkiewicza niektóre inwestycje w gospodarce jest w stanie wykonać tylko państwo. - Nareszcie państwo weźmie odpowiedzialność za pewne kwestie, ponieważ po 1989 roku głównie umywało ręce. Były obawy, że teraz będzie mocny liberalizm i odwrócenie od tego, co robiła Beata Szydło, jednak premier zapowiedział, że im więcej będziemy mieli, tym więcej będziemy się dzielić. Plany budowy Centralnego Portu Lotniczego są realne, są ambitne pomysły, które pokazują, że państwo się nie wycofuje, tylko chce pomagać w rozwoju – stwierdził dziennikarz.

Jak podkreślał Adam Ostolski, zlikwidowaliśmy najwięcej połączeń kolejowych w Europie. - Podoba mi się idea zrównoważonego rozwoju terytorialnego i większej odpowiedzialności państwa za politykę przemysłową. Przykład kolei próżniowej pokazuje, że mamy problem z rządem, który będzie kontynuował pewne aspekty polityki PO, o której mówiono, że „pendolinizuje” Polskę. Te pociągi nie odpowiadają na potrzeby dużej części Polaków. Mamy najwięcej miast w Europie powyżej 10 tys. mieszkańców, do których w ogóle nie dojeżdża pociąg. Od państwa w sferze gospodarki oczekiwałbym, by do mniejszych miast i wiosek można było dojechać transportem publicznym – powiedział komentator.

Według Macieja Chudkiewicza Mateusz Morawiecki wyraźnie zaznaczył, że opowiada się za kwestiami socjalnymi.  – Ludwik Dorn zwrócił uwagę w jednym z wywiadów, że Jarosław Kaczyński powierza kwestie gospodarcze ludziom spoza własnej partii, jakby nie dojrzała do tego tematu. Zyta Gilowska była bardzo liberalna i to był problem dla pracowników, natomiast Mateusz Morawiecki rozumie kwestie socjalne, które były widoczne w jego expose – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Adama Ostolskiego kariera Mateusza Morawieckiego wynika z zaufania Jarosława Kaczyńskiego do kompetentnych technokratów. – 10 lat temu osobą, której premier Kaczyński bardzo ufał była Zyta Gilowska, która przyszła z PO. Roztaczała wokół siebie aurę technokratki, dlatego widzę konsekwencję u prezesa PiS w doborze osób, które robią wrażenie, że będą twardą ręką rządzić gospodarką. Zmiana Zyty Gilowskiej na Mateusza Morawieckiego to na poważnie dobra zmiana. Premier Morawiecki ma bogatsza wyobraźnie i aktualną wiedzę ekonomiczną, jest tez bardziej obyty w świecie – mówił publicysta.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Sławomir Jastrzębowski.

Polskie Radio 24/kk/PAP/IAR

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

______________________

Data emisji: 18.12.2017

Godzina emisji: 08:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej