Debata Poranka: Publicyści o konflikcie między Komisją Europejską a Polską

– Sytuacja, pomimo ustępstw polskiego rządu, jest patowa – powiedział w Debacie Poranka Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej", odnosząc się do trwającego sporu na linii Polska-Komisja Europejska. Gościem Polskiego Radia 24 był również Marcin Bąk z Telewizji Republika.

2018-06-20, 09:57

Debata Poranka: Publicyści o konflikcie między Komisją Europejską a Polską
1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy.Foto: Pixabay

Posłuchaj

20.06.18 Debata Poranka: Publicyści o konflikcie między Komisją Europejską a Polską
+
Dodaj do playlisty

Jak ocenił na naszej antenie Grzegorz Osiecki, podczas negocjacji z Brukselą doszło do sytuacji, która zaburzyła proces dochodzenia do porozumienia. – Kiedy rozmawiało się z przedstawicielami rządu, panowało przekonanie, że "deal" został dopięty. Ustępstwa ze strony Warszawy zostały uzgodnione w marcu, w zamian za to Komisja miała odpuścić postępowanie związane z procedurą praworządności. Jednak Frans Timmermans, zamiast stwierdzić na ostatniej prostej, że go to zadowala, "docisnął gaz" – mówił publicysta.

– Nasi oficjele byli przekonani, że sprawa jest dogadana. Napięcie wokół sądów w Polsce nie ma decydującego znaczenia. Decydujące znaczenie mają wewnętrzne rozgrywki w Unii Europejskiej, pomiędzy partiami i nie tylko – komentował z kolei w Polskim Radiu 24 Marcin Bąk.

Grzegorz Osiecki zwrócił również uwagę na to, że w odczuciu polskich władz działania Fransa Timmermansa mogą być nakierowane na budowanie własnej pozycji politycznej. – Wiceszef KE ma w swoich działaniach poparcie premiera Holandii, grają oni do jednej bramki, mimo że pochodzą z innych obozów politycznych. Dla premiera Ruttego "grillowanie" Polski również jest dobre. Holandia chce zmniejszenia budżetu UE, a Polska zwiększenia – dodawał publicysta "DGP".

Zdaniem Marcina Bąka, zbytnie ustępstwa z polskiej strony mogłyby być w pewnym aspekcie niebezpieczne. – Wiadomo że suwerenność Polski jest ograniczona. Wchodząc do Unii Europejskiej zrezygnowaliśmy z jakiejś części naszych uprawnień. Pytanie jednak, czy wyobrażamy sobie dalsze rezygnowanie suwerenności – pointował gość PR24.

REKLAMA

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

-------------------------

REKLAMA

Data emisji: 20.06.18

Godzina emisji: 8.10

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej