X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Debata Poranka". Modernizacja polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 09:46
Przy okazji konferencji bliskowschodniej pojawiła się dyskusja o zakupie zestawów artylerii rakietowej HIMARS. Czy Polska powinna zbroić się kupując sprzęt z USA, czy raczej inwestować w swój rynek zbrojeniowy? Czy jeśli kupujemy, to skala dozbrojenia jest wystarczająca? O tym dyskutowali: Grzegorz Łaguna (Superstacja), Edyta Hołdyńska (Sieci) i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE).
Audio
  • 14.02.19 Debata Poranka. Publicyści o modernizacji polskiej armii
Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak przed podpisaniem umowy na dostawę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS
Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak przed podpisaniem umowy na dostawę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARSFoto: PAP/Radek Pietruszka

Przedstawiciele ponad 60 krajów biorą udział w trwającej w Warszawie konferencji na temat Bliskiego Wschodu. Przy okazji spotkania pojawił się też temat dozbrojenia polskiej armii. Podpisana została umowa kupna zestawów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS. Umowę parafował w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i amerykańskiego wiceprezydenta Mike'a Pence'a, szef MON Mariusz Błaszczak. Kontrakt opiewa na 414 milionów dolarów. Przewiduje dostawy mobilnych wyrzutni do 2023 roku wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

Grzegorz Łaguna (Superstacja) zaznaczył, że "ci, którzy się znają", mówią, że liczba zakupionych rakiet jest "bardzo mała". - Rozmawiamy o jednej dziewiątej tego, o czym jeszcze na początku kadencji Prawa i Sprawiedliwości mówił minister (obrony narodowej - przyp. red.) Antoni Macierewicz - powiedział. - Nie dostajemy za to żadnego offsetu, czyli nie będzie nic budowane, nie przekazują nam Amerykanie żadnej technologii. Jest to też jednak system amerykański, nasze dotychczasowe wojsko w tym zakresie operuje w systemie polskim (...). To podobno w ogóle nie jest ze sobą zgrane i ta koordynacja też nas będzie kosztowała - dodał publicysta.

Edyta Hołdyńska (Sieci) powiedziała, że "możemy utyskiwać, że ciągle za mało - bo to prawda - ale coś przynajmniej się dzieje w armii. Mamy te wszystkie Homary, wszystkie Patrioty, o których mówimy". - Moim zdaniem te zakupy są potrzebne i krok po kroku trzeba tę armię modernizować. Przez wiele lat było wiele zaniedbań w tym zakresie - powiedziała. Zaznaczyła, że USA "to nasz główny sojusznik, oni się na tym znają, mają techniczne rozwiązania". - Nam potrzeba przez cały czas bardzo dużo tego sprzętu i to nie oznacza, że dzisiaj kupujemy za mało. Być może kupujemy tyle, na ile stać nas w tej chwili - mówiła dziennikarka.

Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) jest zdania, że "jakkolwiek byśmy się nie zbroili, to i tak nie będziemy w stanie przeciwstawić się naszemu jedynemu potencjalnemu wrogowi, czyli Rosji". Dlatego "musimy spojrzeć na ten zakup jako budowanie sojuszu z Amerykanami". - Powstaje drugie pytanie: czy nasz przemysł zbrojeniowy jest gotowy implementować wysokie amerykańskie technologie. Na pewno nie ma lobbingu odpowiedniego, który byłby w stanie nawet naciskać na jakikolwiek polski rząd, żeby zawierał umowy korzystne dla polskiej zbrojeniówki - powiedział. - My mamy ludzi, ale ci ludzie nie pracują w polskiej zbrojeniówce, pracują na całym świecie w prywatnych, często też wojskowych firmach - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa również o sprawie Kazimierza Kujdy i partii Wiosna Roberta Biedronia.

Prowadzacą programu była Eliza Olczyk

Polskie Radio 24/msze, IAR

------------------------------

Data emisji: 14.02.19

Godzina emisji: 8.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Dnia. Publicyści o poparciu dla partii politycznych

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:59
Nie jestem zaskoczony wysokimi notowaniami partii Wiosna. Mamy do czynienia z efektem świeżości, widać też zniechęcenie wyborców nie tyle w stosunku do PO (...), co przywództwa Grzegorza Schetyny - powiedział w Debacie Dnia Hubert Biskupski z "Super Expressu". Gościem Polskiego Radia 24 był również Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 
rozwiń zwiń