"Debata poranka". Czy PSL opuści Koalicję Europejską?

2019-05-29, 09:38

"Debata poranka". Czy PSL opuści Koalicję Europejską?
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Gośćmi Doroty Kani byli Sławomir Jastrzębowski, Jacek Liziniewicz i Tomasz Żółciak. Rozmawiali o przyszłości PSL. Czy ludowcy opuszczą Koalicję Europejską? Czy opłacił im się sojusz z ugrupowaniami "na lewo" od nich?

Posłuchaj

29.05.19 Debata Poranka. Co dalej z PSL?
+
Dodaj do playlisty

Po przegranej Koalicji Europejskiej w wyborach do PE pojawiło się pytanie o jej przyszłość. Uchodzące za "konserwatywną kotwicę" w ugrupowaniu Polskie Stronnictwo Ludowe może chcieć wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych samodzielnie. - Koalicja Europejska była na wybory europejskie, ten etap jest za nami - powiedział w poniedziałek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Teraz trzeba wyciągnąć wnioski i zdecydować, co dalej - dodał. Ocenił, że kampania KE nie przyciągnęła, skręt w lewo nie pomógł i za dużo było ideologii.

W opinii Jacka Liziniewicza ("Gazeta Polska") "PSL musi coś zrobić, bo przylgnęło do nich, że chodzą w tęczowych żupanach". - Muszą się nad tym zastanowić. Albo się robi partię dla rolników i reprezentuje ich interesy, albo się chodzi za rękę z Włodzimierzem Czarzastym i Robertem Biedroniem - mówił.

Władysław Kosiniak-Kamysz nie wykluczył, że członkowie Koalicji Europejskiej stworzą wspólną listę w wyborach do izby wyższej. - Oczywiście rozumiem wspólną listę do Senatu, bo doprowadzałoby do tego, że opozycja wobec PiS wystawiłaby jednego kandydata - ocenił. Jego zdaniem jest to "w tym momencie plan opozycji na to, żeby mieszać w »politycznym garnku«".

Publicysta Sławomir Jastrzębowski wskazał, że ugrupowanie "musi mieć tożsamość". Dawną "twarz" PSL określił jako "konserwatywną, wiejską, w dużej mierze katolicką". - Ta tożsamość silnych ludzi, ciężko pracujących ludzi nagle rozmywa się w całym projekcie koalicyjnym - powiedział.

- Zanim PSL weszło do Koalicji Europejskiej, zastanawiano się bardzo, czy to się opłaci. (...) Nie dość, że się nie opłaciło, to straty wizerunkowe są straszliwe. Teraz pytanie: jaką drogą będzie chciało pójść PSL? - powiedział. Jego zdaniem w partii brak "męskiej, twardej siły, która kiedyś ją charakteryzowała". Tą siłą "byli mężczyźni, którzy potrafili uderzyć pięścią w stół". - Tego uderzenia tutaj nie ma. Nie ma walki - mówił Sławomir Jastrzębowski na antenie PR24.

Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna") mówił o "rozwodzie z PSL" z perspektywy Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem politycy PO rozważają dwie opcje. Pierwsza to samodzielna lista ludowców na jesienne wybory. Wskazał, że krąży plotka, że w najbliższym czasie właśnie taka decyzja może zostać podjęta. - Zakładając scenariusz "rozwodu", pojawia się ryzyko, czy PSL przekroczy w ogóle próg wyborczy, (...) ale plus jest taki, że nie będzie już "konserwatywną kotwicą" i nie będzie hamował ewentualnych umizgów ze strony Wiosny - powiedział dziennikarz.

Drugim scenariuszem w opinii Tomasza Żółciaka będzie próba zatrzymania Polskiego Stronnictwa Ludowego w KE. - Ciężar organizacyjno-finansowy tej kampanii, jakakolwiek by była, wzięła na siebie PO. Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz muszą wyważyć pewne racje - mówił publicysta "Dziennika Gazety Prawnej". Jego zdaniem wszystkie strony "zajmują pozycje negocjacyjne".

Więcej w całej audycji, w której mowa też była o przyszłości innego ugrupowania - Kukiz'15 oraz sile politycznej Donalda Tuska.

Debatę prowadziła Dorota Kania.

Polskie Radio 24/msze

-------------------------

Data emisji: 29.05.2019

Godzina emisji: 8.10

Polecane

Wróć do strony głównej