Gajewski: uroczystości w Auschwitz to czas na mówienie o prawdzie
Według Sebastiana Gajewskiego uroczystości w Auschwitz "to czas na mówienie o prawdzie historycznej, o tym jak było". Michał Płociński ocenił, iż "trzeba wykorzystać ten dzień, by oddać hołd ofiarom". - Chodzi o to, by przynajmniej na chwilę potrafić się od tego odciąć - dodał Maciej Kożuszek.
2020-01-27, 09:53
Posłuchaj
Prezydent RP Andrzej Duda będzie jedynym politykiem, który przemówi na poniedziałkowych centralnych uroczystościach 75-lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Powiązany Artykuł
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Jan Żaryn: słowa prawdy są światu potrzebne
"Trzeba oddać hołd ofiarom"
Michał Płociński z "Rzeczpospolitej" uważa, że głowa państwa powinna "przypomnieć, że obóz Auschwitz-Birkenau wyzwoliła Armia Czerwona". - Nie dlatego, żeby ją wychwalać czy podkreślać, że Czerwona Gwiazda niosła wolność w Polsce, bo nie niosła - zaznaczył.
Zdaniem publicysty Andrzej Duda powinien tak zrobić po to, aby "odciąć się od teorii", że formą odpowiedzi Rosji na ostatnie jej działania będzie "prowadzenie skrajnej polityki historycznej". - Trzeba wykorzystać ten dzień, by oddać hołd ofiarom, wspomnieć je, czyli zrobić to, czego zabrakło w Jerozolimie - ocenił.
Powiązany Artykuł
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Zobacz serwis specjalny
Publicysta: uroczystości w Auschwitz to czas na mówienie o prawdzie historycznej
- Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, jak również innych gości, będzie zmierzało do tego, żeby pokazać, że wyzwolenie obozu w Auschwitz, 75. rocznica tego wydarzenia, czy szerzej Holokaust (...) to są sprawy, które wymykają się bieżącej polityce - mówił dr Sebastian Gajewski ("Centrum Daszyńskiego").
REKLAMA
>>>[JEDYNKA] Edward Mosberg: musimy mówić o tej zagładzie, aby nie zostało to zapomniane
W opinii gościa PR24 uroczystości w Auschwitz "to czas na mówienie o prawdzie historycznej, o tym jak było: kto zawinił, kto był pokrzywdzony, kto wyzwolił i jakie były konsekwencje tych zdarzeń".
"Didaskalia wielkiej traumy"
Zdaniem Macieja Kożuszka ("Gazeta Polska") po atakach Rosji na Polskę, "skupiliśmy się przede wszystkim na dosyć brudnej grze prowadzonej wokół Holokaustu, wyrywaniu sobie tego, kto był najszlachetniejszy w tej sytuacji", tymczasem "to tylko didaskalia wielkiej traumy historii związanej z II wojną światową i pamięci o Zagładzie".
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rozpoczęły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
REKLAMA
- Nie chodzi o to, by udawać, że rzeczywistość, w której Holokaust wykorzystywany jest do bieżącej polityki, nie istnieje. Chodzi o to, by przynajmniej na chwilę potrafić się od tego odciąć - mówił gość dziennikarz.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
REKLAMA
Goście: dr Sebastian Gajewski ("Centrum Daszyńskiego"), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Michał Płociński ("Rzeczpospolita")
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 08.36
PR24/PAP/msze
REKLAMA
Polecane
REKLAMA