Piotr Pałka: interwencje UE w Polsce to nieuzasadniona i niezrozumiała agresja

2020-01-29, 10:08

Piotr Pałka: interwencje UE w Polsce to nieuzasadniona i niezrozumiała agresja
Wiceszefowa KE Viera Jourowa i stały przedstawiciel RP przy UE Marek Prawda. Foto: PAP/Mateusz Marek

- Bardzo trudno politykom europejskim przekonać Polaków, że ich interwencje są jakkolwiek uzasadnione. Ja rozumiem, że mają jakieś wątpliwości. Ale oni ingerują nawet wtedy, kiedy elementy reformy są w trakcie procesu legislacyjnego. To agresja nieuzasadniona i niezrozumiała - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Pałka. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Wojciech Wybranowski z DoRzeczy.pl oraz Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".

Posłuchaj

Publicyści o wizycie wiceprzewodniczącej KE Viery Jourovej w Polsce ("Debata poranka" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

We wtorek Warszawę odwiedziła wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova, która rozmawiała z marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim, rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.

Powiązany Artykuł

jourova ziobro pap 1200.jpg
Viera Jourova w Polsce. Ekspert: KE nie ma interesu w eskalacji napięcia z Polską

Rozmowy dotyczyły reformy sądownictwa w Polsce. W Polskim Radiu 24 wydarzenie komentowali publicyści Wojciech Wybranowski, Jakub Majmurek i Piotr Pałka.

Pałka: interwencje UE to niezrozumiała agresja

Piotr Pałka podkreślił, że w powszechnym odbiorze intencje Viery Jourovej nie są jasne. Przykładem tego jest fakt, że wiceszefowa KE zapowiedziała utworzenie ciała, które miałoby obiektywnie badać praworządność we wszystkich państwach, ale równocześnie - zanim coś takiego powstało - przyjeżdża do Polski oceniać nasz system sądownictwa.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Rozmawiając twarzą w twarz można pójść do przodu". Wiceszefowa KE o wizycie w Polsce

- Bardzo trudno przychodzi politykom europejskim przekonanie nas, polskiej opinii publicznej, że ich interwencje, ich "ciąganie Polski za rękaw" jest jakkolwiek uzasadnione. Ja rozumiem, że mogą dowiadywać się o sytuacji. Ja rozumiem, że mogą niepokoić się tym, że reforma nie przynosi spodziewanego przyspieszenia procesów, że mają jakieś wątpliwości. Ale oni ingerują nawet wtedy, kiedy elementy reformy są w trakcie procesu legislacyjnego. To agresja nieuzasadniona i niezrozumiała - stwierdził publicysta.

Wybranowski: propozycja Ziobry to krok w dobrą stronę

Jakub Majmurek i Wojciech Wybranowski wdali się w dyskusję dotyczącą czerpania wzorców z niemieckiego systemu wybierania sędziów. Publicysta "Krytyki Politycznej" stwierdził, że polski i niemiecki system do siebie nie przystają ze względu na inny charakter państwa - Niemcy są republiką federalną.

- W Niemczech faktycznie wpływ na wybór sędziów mają rządy landów, ale mamy kilkanaście rządów związkowych, niekoniecznie z tej opcji politycznej, co rząd w Berlinie. Chodzi o rozproszenie procesu. W Polsce to ma być podporządkowane jednemu ministrowi - mówił Jakub Majmurek.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Wiceszefowa KE w Polsce. Manasterski: kompromis ws. mianowania sędziów to dobry ruch

Wojciech Wybranowski odpowiedział, że lewica w Polsce zachwyca się pomysłami wzmacniania samorządów i - de facto - federalizowania kraju na wzór niemiecki, ale kiedy chodzi o czerpanie wzorców dla systemu sądownictwa, to "nagle jest to niemożliwe". Jak podkreślił, sięganie po zewnętrzne wzorce jest powszechne w wielu państwach i nie wymaga to zmiany charakteru państwa.

Odniósł się też do pomysłu zmiany sposobu wyboru członków KRS, którzy przestawił Zbigniew Ziobro w rozmowie z Vierą Jourovą. - Propozycję Zbigniewa Ziobry traktuję jako krok w dobrą stronę, próbę szukania porozumienia - stwierdził.

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Goście: Wojciech Wybranowski (dorzeczy.pl), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"), Piotr Pałka (publicysta)
Data emisji: 29.01.2020
Godzina emisji: 8.36

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej