Wiceszefowa KE w Polsce. Manasterski: kompromis ws. mianowania sędziów to dobry ruch

- Ten kompromis to dobry ruch. Zawsze potrzebujemy więcej dyplomacji. - ocenił w "Debacie dnia" Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem audycji Polskiego Radia 24 był również Tomasz Walczak (Super Express)

2020-01-28, 19:03

Wiceszefowa KE w Polsce. Manasterski: kompromis ws. mianowania sędziów to dobry ruch

Posłuchaj

Tomasz Walczak i Miłosz Manasterski o wizycie Viery Jourovej w Polsce ("Debata dnia" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

We wtorek po południu w resorcie sprawiedliwości gościła wiceszefowa Komisji Europejskiej, unijna komisarz ds. wartości Viera Jourova, która przebywa z wizytą w Warszawie w związku z przeprowadzaną reformą sądownictwa.

Powiązany Artykuł

ziobro jourova 1200 pap.jpg
"Zaproponowałem kompromis ws. wyłaniania sędziów". Ziobro po spotkaniu z Jourovą

Jak przekazał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas briefingu po tym spotkaniu, polski rząd i polski minister sprawiedliwości nie zgodzą się na segregację państw w Unii Europejskiej.

Ziobro stwierdził, że nie może być tak, że w jednych państwach UE i KE zgadza się na to, aby w mechanizmie demokratycznym sędziów wyłaniali pośrednio obywatele, "bo tak jest w Niemczech, a w innym państwie, takim jak Polska, gdzie wprowadzamy bardzo pośredni mechanizm kontroli demokratycznej do procesu wyłaniania sędziów (...), żeby mówiono, że nam nie wolno, Polakom nie wolno, a innym wolno".

Jaki kompromis?

- Nie jestem pewien, czy propozycja ministerstwa sprawiedliwości ws. reformy sądów po spotkaniu z wiceszefową KE jest kompromisowa. Pytanie, czy rozwiązania niemieckie nie są jeszcze bardziej radykalne - stwierdził Miłosz Manasterski. Ocenił, że sam kompromis to dobry ruch, ponieważ "zawsze potrzebujemy więcej dyplomacji".

REKLAMA

Tomasz Walczak wspomniał, że główną osią sporów wokół reformy systemu sądownictwa jest kwestia karania sędziów.

- Przeszczepienie jednego mechanizmu nie sprawia, że cały system działa spójnie - ocenił publicysta dziennika "Super Express".

Dodał, że kompromis to pokazanie dobrej woli ze strony resortu sprawiedliwości, co nie rozwiązuje problemów, jakie Bruksela widzi w Polsce.

- Sądzę, że spory polskiego rządu z Brukselą będą się nasilać. Podpisanie ustawy o sądownictwie może spowodować kolejne postępowania - powiedział Walczak.

REKLAMA

Pomysły na reformę

Walczak ocenił, że jeśli chcemy dyskutować na temat reformy wymiaru sprawiedliwości, to musimy "porzucić mrzonki o czystkach kadrowych".

- Musimy poszukać rozwiązań systemowych, a nie takich, które pozwalają obsadzić główne instytucje wymiaru sprawiedliwości sędziami zaufanymi wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził.

Miłosz Manasterski nie zgodził się z tą opinią i stwierdził, że to sposób myślenia opozycji parlamentarnej. - Ta reforma mogłaby być przeprowadzona sprawniej i szybciej, ale tak się nie stało - stwierdził.

Jego zdaniem "opcja zero", może być tym, czego oczekuje część społeczeństwa.

REKLAMA

- Społeczeństwo oczekuje zmiany w sądownictwie. Społeczeństwo nie chce tolerować czarnych owiec w imię dobrych relacji z Unią Europejską - podsumował Manasterski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: 

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Tomasz Walczak (Super Express), Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)

REKLAMA

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 18.06

PR24/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej