X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Viera Jourova w Polsce. Ekspert: KE nie ma interesu w eskalacji napięcia z Polską

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 22:16
- Wizyta Viery Jourowej w Polsce to sygnał ze strony Komisji Europejskiej, że jest chęć nowego otwarcia, przełamania impasu w relacja Polska-instytucje unijne - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Bardzo dużo będzie zależało od dialogu - dodała.
Audio
  • Dr Małgorzata Bonikowska: Komisji Europejskiej nie zależy na eskalacji napięcia z Polską ("Północ-południe"/ PR24)
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova (2P), minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (L), wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (2L) oraz podsekretarz stanu w MS Anna Dalkowska (P)
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova (2P), minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (L), wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (2L) oraz podsekretarz stanu w MS Anna Dalkowska (P)Foto: PAP/ Mateusz Marek

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova przebywała od poniedziałku w Polsce z dwudniową wizytą. W poniedziałek wiceszefowa KE wzięła udział w uroczystościach 75-lecia wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. We wtorek w Warszawie odbyła natomiast serię spotkań dotyczących reform systemu sądownictwa w Polsce.

Viera Jourova 1200.jpg
"Rozmawiając twarzą w twarz, można pójść do przodu". Wiceszefowa KE o wizycie w Polsce

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 "dobrze, że w ogóle doszło do tej wizyty". - To na pewno jest sygnał ze strony Komisji Europejskiej, że jest chęć nowego otwarcia, przełamania impasu w relacja Polska-instytucje unijne. Bardzo dużo będzie zależało od dialogu, od tego, czy obie strony będą siebie słuchać i czy znajdą jakiś rodzaj porozumienia - mówiła dr Małgorzata Bonikowska.

"Kary to ostateczność"

W jej ocenie "kary to ostateczność - coś, do czego obie strony nie chciałyby doprowadzić". - To nie są kary bezpośrednie. Rzecz polega na tym, że nie ma jasnego mechanizmu, w którym można by za praworządność, czy naruszanie wartości zapisanych w art. 2. w jakikolwiek sposób przywoływać do porządku państwo członkowskie. To pokazała procedura z art. 7., uruchomiona przeciwko Polsce. Widać już, że to jest artykuł słaby, nie dający możliwości - ze względu na wymaganą jednomyślność - zastosowania sankcji wobec państwa członkowskiego - wskazała.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wiceszef MSZ: zachęcam KE do analizy, jak prawo stosowane jest w praktyce

- W związku z tym strona unijna, Komisja działająca w imieniu wszystkich krajów członkowskich, szuka sposobu na dyscyplinowanie państw. Praworządność jest sprawą trudną, bo przez wiele lat w ogóle nie była przedmiotem sporu, czy kontrowersji. W ostatnich latach - nie tylko w przypadku Polski, ale także kilku innych krajów unijnych, można doszukiwać się wewnętrznych napięć i problemów - oceniła dr Małgorzata Bonikowska.

Ryszard Czarnecki 1200.jpg
Ryszard Czarnecki o wizycie Viery Jourovej: polskie władze dobrze rozegrały tę sprawę

Mechanizmy nacisku

- W przypadku Polski, sytuacja może polegać na mechanizmach nacisku, w tym na negocjowanym budżecie unijnym i perspektywie finansowej. Zaproponowany mechanizm połączenia, uzależnienia wielkości środków z budżetu ogólnego w kontekście ogólnego "sprawowania się państwa członkowskiego" jest poważnie brany pod uwagę. Trzeba natomiast dostrzec też, że ze strony KE następuje rodzaj sygnału łagodzącego. Komisja mówi: każdy kraj członkowski powinien być weryfikowany i dlatego proponuje się, żeby trochę zejść z tego nacisku na Polskę i sprawdzenie praworządności w każdym państwie członkowskim - oceniła dr Małgorzata Bonikowska.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Polska jest suwerennym państwem i nie łamie prawa UE". Witek po spotkaniu z Jourovą

- Komisja Europejska, ciało unijne, nie ma interesu w tym, by napięcie między nią a jakimkolwiek państwem członkowskim rosło. Wręcz przeciwnie - jest dążenie, by niwelować takie napięcia - podkreśliła. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Północ - południe"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes CSM)

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 21.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Viera Jourova w Warszawie. Dr Biskup: oczekuję gestów dobrej woli ze strony KE

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:28
- W sprawie reformy sądownictwa zabrakło rozmowy. Po to jest dyplomacja, żeby prezentować własne punkty widzenia, a dobra wola powinna być z każdej strony - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup (politolog, Uniwersytet Warszawski). Gościem był również politolog prof. Jacek Zaleśny (Uczelnia Łazarskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żadnych konkluzji". Rzecznik SN o spotkaniu Małgorzaty Gersdorf z Vierą Jourovą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 15:12
- Viera Jourova mówiła o przewidywanej procedurze sprawdzania stanu praworządności we wszystkich państwach UE, ale nie był to główny temat rozmowy - powiedział rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski po spotkaniu I prezes SN Małgorzaty Gersdorf z wiceszefową KE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszefowa KE w Polsce. Manasterski: kompromis ws. mianowania sędziów to dobry ruch

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 19:03
- Ten kompromis to dobry ruch. Zawsze potrzebujemy więcej dyplomacji. - ocenił w "Debacie dnia" Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem audycji Polskiego Radia 24 był również Tomasz Walczak (Super Express)
rozwiń zwiń