10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Gursztyn: jedna z najbardziej znaczących w historii Polski
- W Smoleńsku zginęła narodowa elita. Do dziś nie podnieśliśmy się z tej straty - powiedział Michał Karnowski z tygodnika "Sieci". - Było to potworne zaskoczenie i niewiara, że coś takiego mogło się stać - podkreślił Maciej Pawlicki, producent filmowy. - Doszło do wykrwawienia poważnej części elit - dodał Piotr Gursztyn z TVP.
2020-04-10, 10:01
Posłuchaj
10 kwietnia 2010 roku nastąpiła jedna z największych tragedii w dziejach nowożytnej Polski. Nieopodal lotniska w Smoleńsku doszło do katastrofy samolotu, którym na uroczystości upamiętniające rocznicę Zbrodni Katyńskiej leciał m.in. prezydent Lech Kaczyński z żoną i 94 innymi osobami.
Powiązany Artykuł
10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Raport specjalny
- Przywoływanie tego wydarzenia jest strasznie trudne i zawsze takie będzie. Było to potworne zaskoczenie i niewiara, że coś takiego mogło się stać. Znałem wiele osób, które były wtedy na pokładzie rządowego samolotu. To wspaniali ludzie. Wersja moskiewska opisująca przebieg i przyczyny katastrofy natychmiast została wskazana jako obowiązkowa. To było przerażające – wskazał Maciej Pawlicki.
Początek drogi
W tym roku mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej. Piotr Gursztyn podkreślił, że jest ona jedną z najbardziej znaczących w historii Polski.
- Do końca możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, bo byliśmy świadkami tej tragedii. (…) Pomimo upływu 10 lat wciąż jesteśmy na początku drogi jeśli chodzi o prawdę i o wiedzę na ten temat. Nie wierzę, by archiwa rosyjskie zostały szybko otworzone - stwierdził dziennikarz.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita
"Do dziś służyliby Ojczyźnie"
Pomimo tego, że obchodzimy już 10. rocznicę katastrofy, to dla Michała Karnowskiego wspomnienie tego wydarzenia jest wciąż bardzo żywe. - Chwilami przerażająco żywe w sensie istnienia przemysłu pogardy, który dalej próbuje opluwać pamięć ofiar. (…) W Smoleńsku zginęła narodowa elita. Do dziś nie podnieśliśmy się z tej straty. Zginęli ludzie wspaniali, którzy do dzisiaj służyliby Ojczyźnie - zauważył publicysta.
Dodał również, że należy się wielkie uznanie dla tych, którzy podjęli wysiłek dochodzenia prawdy w bardzo trudnych warunkach oraz dla tych, którzy podjęli się budowania pamięci i hołdu.
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: Michał Karnowski ("Sieci"), Piotr Gursztyn (TVP), Maciej Pawlicki, producent filmowy
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 08.35
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Polecane
REKLAMA