"Temat aborcji wykracza poza politykę". Publicyści o orzeczeniu TK

- Nawet rozwiązania niedoskonałe, które można podawać w wątpliwość, są mniej ważne niż to, że będziemy chronić życie. Jeśli uważamy, iż płód jest człowiekiem, to żadne sondaże i kompromisy nie powinny mieć dla nas znaczenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie"). O skutkach orzeczenia TK ws. aborcji eugenicznej mówili również Sebastian Gajewski (Instytut Daszyńskiego) i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).

2020-10-26, 10:07

"Temat aborcji wykracza poza politykę". Publicyści o orzeczeniu TK

Zadaniem Macieja Kożuszka orzeczenie TK jest krokiem w dobrą stronę. - Nie jest jednak zadowalający, bo zwolennicy większej ochrony życia życzyliby sobie, by konserwatywna partia PiS przeprowadziłaby zmiany stosowną ustawą, która jasno definiowałaby przesłankę eugeniczną. Temat aborcji przekracza politykę. Nawet rozwiązania niedoskonałe, które można podawać w wątpliwość, są mniej ważne niż to, że będziemy chronić życie. Kluczowe jest to, że jeśli uważamy, że płód jest człowiekiem, to żadne sondaże i kompromisy nie powinny mieć dla nas znaczenia. Przy ustalaniu wysokości podatku dochodowego nie mówimy o kompromisie, którego trzeba bronić - powiedział publicysta. Przypomniał również, że demonstracje po orzeczeniu TK odbywają się pod hasłami prawa do wyboru.

Powiązany Artykuł

1200_Sobolewski_PR1.jpg
"Obraz największego zdziczenia". Krzysztof Sobolewski o protestach zwolenników legalnej aborcji

Dr Sebastian Gajewski zauważył, że trudno było spodziewać się innego rozstrzygnięcia ws. aborcji. - Sędziowie TK wybierani są na zasadzie politycznego zaufania, w większości są wyłonieni przez konserwatywną prawicę. Trudno, żeby zajęli inne stanowisko. Jednak to stanowisko jest o tyle kontrowersyjne, że nie ma wiele wspólnego z intencjami twórców konstytucji. Wyrok jest też kontrowersyjny, bo polskie społeczeństwo przechodzi przemiany społeczno-kulturowe. Aprobata dla liberalnego światopoglądu ws. światopoglądowych jest olbrzymia. Akceptujemy rozwody, pożycie przedmałżeńskie, antykoncepcję i należało spodziewać się tak dużej reakcji społecznej - stwierdził. 

Czytaj także:

Natomiast Jerzy Mosoń zwrócił uwagę, że prawo polskie pochodzi od prawa rzymskiego. - Dziecko poczęte traktuje się jak już narodzone, ilekroć chodzi o jego korzyść. Trudno oceniać, żeby korzyścią dla dziecka była śmierć. Od strony litery prawa bronię decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Nie przemawia do mnie natomiast przesłanka eugeniczna - tłumaczył. Jego zdaniem trudno było się też spodziewać, że poruszenie tak konfliktogennego tematu w czasie pandemii było korzystne dla partii rządzącej. - Wydaje się, że liderów PiS zawiodło poczucie strategii - podsumował gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA


Posłuchaj

Publicyści o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej (Debata poranka) 22:53
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Goście: Maciej Kożuszek, Sebastian Gajewski, Jerzy Mosoń 
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 8.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej