more_horiz

KE odblokuje środki dla Polski? Koziński: musi ostatecznie dojść do kompromisu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 09:24
- Kompromis między Polską a KE musi być. Pytaniem pozostaje, na jakich warunkach będzie on zawarty. Pytaniem też jest, pod jaką presją jest Bruksela w rozwiązaniu tego konfliktu - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński, publicysta "Wszystkiego co Najważniejsze". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) oraz Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita).

Nadal nie ma rozwiązania dotyczącego Planu Odbudowy złożonego przez Polskę. Komisja Europejska wstrzymuje jego rozpatrzenie. Komisja poinformowała, że oczekuje, iż w planie odbudowy będzie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy systemu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów do orzekania. "Financial Times" donosi jednak, że szykuje się przełom w tej sprawie i środki dla Polski zostaną odblokowane.

Kompromis KE z Polską

Tomasz Pietryga zwrócił uwagę, że sprawa praworządności i reformy sądownictwa w Polsce ma swoje konsekwencje w dostępie do środków stałych UE. Zwrócił uwagę jednak na przełom w podejściu KE do Funduszu Odbudowy. - Mechanizm praworządności nie jest wymierzony w Fundusz Odbudowy, ale w fundusze strukturalne. Ten problem jest jeszcze przed nami. Widać jednak, że KE zaczęło się spieszyć, jeśli chodzi o aktywację funduszu warunkowości - powiedział.

- KE wysłała listy do Węgier i Polski otwierające procedurę, gdzie kraje mają odnieść się do tych zastrzeżeń. Widać więc, że chcą mieć już gotowy mechanizm, żeby po wyroku TSUE od razu go uruchomić - ocenił.

Agaton Koziński podkreślił, że ostatecznie kompromis musi zostać zawarty, jednak wszystko zależy od ustaleń, które do niego doprowadzą. - Byłem na serii spotkań w KE i tam tony w dyskusji o negocjacjach z Polską nie były optymistyczne. Artykuł "Financial Timesa" jest w kontrze do tego, co usłyszałem. Diabeł jednak tkwi w szczegółach - powiedział.

- Kompromis między Polską a KE musi być. Pytaniem pozostaje, na jakich warunkach będzie on zawarty. Pytaniem też jest, pod jaką presją jest Bruksela w rozwiązaniu tego konfliktu - dodał.

Czytaj także: 

Tomasz Sakiewicz zaznaczył, że w konflikcie pomiędzy Unią Europejską a Polską chodziło przede wszystkim o zmianę naszego rządu. Zdaniem redaktora Bruksela nie może jednak przedłużać takiego stanu rzeczy. - W tych sankcjach nie chodziło o żadną reformę wymiaru sprawiedliwości. Większość przedstawicieli w Brukseli nie wie nawet, o co chodzi, widać to po ich wypowiedziach. Nie rozumieją też, czym jest polski wymiar sprawiedliwości - powiedział.

- Brukseli chodziło o obalenie rządu. Nasilenie wszelkich sankcji UE wobec Polski było mniej więcej wtedy, kiedy Tusk zadeklarował powrót do naszej polityki, a rząd zaczął tracić większość - ocenił.

Zobacz także: Publicyści o sporze Polski w UE w Polskim Radiu 24

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
22:28 _PR24_AAC 2021_12_02-08-35-41.mp3 Agaton Koziński, Tomasz Pietryga i Tomasz Sakiewicz o sporze Polski z KE ("Debata poranka")

 

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Agaton Koziński (Wszystko co Najważniejsze), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita)

Data emisji: 02.12.2021

Godzina: 08:35

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem