Polityka energetyczna Niemiec. Dr Machalica: postawili na złą kartę, ich model biznesowy zaczyna się kończyć

- Niemcy postanowili oprzeć swój model gospodarczy na tanich źródłach energii z Rosji, ale widać, że postawili na złą kartę i ten model biznesowy zaczyna się kończyć. Niemcy to widzą i mają plany dywersyfikacji dostaw gazu - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. 

2022-04-29, 09:45

Polityka energetyczna Niemiec. Dr Machalica: postawili na złą kartę, ich model biznesowy zaczyna się kończyć
- Niemcy postanowili oprzeć swój model gospodarczy na tanich źródłach energii z Rosji, ale widać, że postawili na złą kartę - powiedział dr Bartosz Machalica . Foto: suehling/shutterstock

W środę Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Strona polska nie zgodziła się wcześniej na rosyjskie warunki czyli płatności za gaz w rublach. Jednak w tej sprawie w Unii Europejskiej nie ma jedności. Niektóre państwa chcą płacić Rosji w jej walucie.

Zdaniem Piotra Grzybowskiego, gdyby niektóre państwa "wyłamały się, oznaczałoby to, że narzędzia Putina są dalece bardziej skuteczne" oraz że prezydent Rosji wciąż ma możliwości rozbijania Unii Europejskiej w tym zakresie.

- Choć z drugiej strony jest to gest rozpaczy. Podpierając się wiedzą własną i ekspertów, chcę podkreślić, że to nie gaz jest tu kluczem. Kluczem do zatrzymania wojny Putina jest ropa naftowa, która jest dużo większym elementem generowania zysku. Ropa jest łatwiejsza do transportu i magazynowania - zaznaczył dziennikarz.

"Putin liczy na brak jedności"

W opinii Bogumiła Łozińskiego "Putin liczył na to, że Europa i świat nie będą razem w reakcji na jego agresję".

- W pierwszej fazie świat i się zjednoczył, Europa się zjednoczyła. Putin szuka słabych punktów. Tym słabym punktem są pieniądze, kwestie ekonomiczne. W trakcie trwania wojny uwidaczniają się poważne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. To, że Niemcy i Francja mają inny stosunek do Rosji, jest oczywiste. Jeżeli wojna na Ukrainie będzie trwała jeszcze długo, to można się obawiać o tę jedność państw - stwierdził gość PR24.

Dr Bartosz Machalica z kolei zaznaczył, iż "Niemcy postanowili oprzeć swój model gospodarczy na tanich źródłach energii z Rosji, ale widać, że postawili na złą kartę i ten model biznesowy zaczyna się kończyć". - Niemcy to widzą i mają plany dywersyfikacji dostaw gazu - podsumował. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

dr Bartosz Machalica, Bogumił Łoziński i Piotr Grzybowski o energetyce (Debata poranka) 22:41
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach 
Goście: dr Bartosz Machalica (Centrum Daszyńskiego), Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Piotr Grzybowski ("Niedziela")
Data emisji: 29.04.2022
Godzina emisji: 8.35

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej