Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Komentarze publicystów. "Nie można oddzielać moralności i prawa"

- To, co moralnie złe, nie może być dobre prawnie. W tym jest kwintesencja dyskusji o reparacjach. Nie można oddzielać moralności i prawa - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski ("Niedziela"). Gośćmi byli również Michał Płociński ("Rzeczpospolita") i Bartosz Brzyski (Klub Jagielloński). Polskie MSZ skierowało do władz niemieckich notę dotyczącą reparacji wojennych.

2022-10-05, 10:15

Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Komentarze publicystów. "Nie można oddzielać moralności i prawa"
Ruiny Warszawy po II wojnie światowej. N/z ruiny Dworca Głównego. Straty wojenne poniesione przez Polskę oszacowano na kwotę przekraczającą 6,220 mld zł. Foto: Żdżarski Wacław / Narodowe Archiwum Cyfrowe

We wtorek szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock spotkała się w Warszawie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Tego samego dnia Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych, która została przekazana MSZ Niemiec. Dotyczy ona prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. 

Zdaniem Piotra Grzybowskiego kwestia reparacji jest jedną z ważniejszych, którą podjął rząd. - Gdyby nie liczył na to, że nie ma szans, to by się tego nie podjął. Nie ma już odwrotu. Przegrana będzie większą stratą niż tylko neutralne zachowanie relacji polsko-niemieckich. Zbigniew Rau mówił o tym, że to, co moralnie złe, nie może być dobre prawnie. W tym jest kwintesencja dyskusji o reparacjach. Nie można oddzielać moralności i prawa. Postawa Niemiec nie zaskakuje. Na pewną będą się bronić z udziałem prawników, historyków i dziennikarzy. Uruchomią swoje aktywa. Będą starali się wywołać wrażenie niemożności ws. noty. Trzymam jednak kciuki, reparacje to konieczność. RFN nie jest sukcesorem NRD. Jest ciągłość pomiędzy III Rzeszą i RFN. Wiele kwestii formalnych i prawnych jest po naszej stronie - powiedział publicysta. 

Michał Płociński przyznał, że nie wierzy w skuteczne załatwienie sprawy reparacji. - PiS też w to nie wierzy. Gdyby wierzył, to zacząłby od budowania szerokiej koalicji, wymuszenia po stronie opozycji tego samego stanowiska. Sprawa będzie się ciągnęła, powinny ją podjąć kolejne rządy. Niemcy muszą wiedzieć, że nie jest to tylko gra pod kampanię wyborczą. Tymczasem PiS wie, że nie dogada się z opozycją, zaczął grać wyłącznie pod kampanię - stwierdził. 

- Być może pieniądze i reparacje nie są kluczowe. PiS od lat przestrzegało przed Rosją, co zweryfikowało życie. Natomiast na zachodzie mamy mieć konkurentów, którzy stanowić zagrożenie dla naszej podmiotowości i interesów. Opozycja już zmieniła swoją narrację ws. reparacji. Wcześniej zrobiła to w sprawie Rosji. Zauważyła, że jej się to nie opłaca. Reparacje są elementem mitu, że nie można ufać Niemcom. Podobnie jak wcześniej nie można było ufać Rosjanom. To na pewno służy polityce wewnętrznej - stwierdził z kolei Bartosz Brzyski.

Posłuchaj

Piotr Grzybowski, Michał Płociński i Bartosz Brzyski gośćmi Elizy Olczyk (Debata poranka) 21:03
+
Dodaj do playlisty

 

Nota dyplomatyczna ws. reparacji została sporządzona na podstawie raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, w latach 1939-1945. Szacuje on szkody wojenne Polski na 6 bln 220 mld 609 mln zł.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Debata poranka

Prowadzi: Eliza Olczyk

Goście: Piotr Grzybowski ("Niedziela"), Michał Płociński ("Rzeczpospolita"), Bartosz Brzyski (Klub Jagielloński)

Data emisji: 5.10.2022

Godzina emisji: 8.36

PR24/kor

Polecane

Wróć do strony głównej