more_horiz

"Społeczeństwo nie jest gotowe na kolejny lockdown". Majmurek o czwartej fali pandemii

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:19
- Wydaje się, że w sytuacji, w której jest duża liczba osób niezaszczepionych, kiedy nadchodzi czwarta fala wiele rządów stoi przed bardzo trudnym dylematem - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE).

Francuzi od środy muszą okazywać certyfikat sanitarny (dowód szczepienia lub test na COVID-19) w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, tj. m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych.

- Coraz więcej krajów europejskich wprowadza podobne ograniczenia, one mają się też pojawić we Włoszech, nie tylko we Francji. Z jednej strony rzeczywiście jest obawa o reakcje ludzi na czy to przymus szczepień, czy - tak jak we Francji - na przepisy maksymalnie utrudniające życie niezaszczepionym. Z drugiej zaś jest obawa o to, jak ta czwarta fala będzie wyglądać, jaką będzie miała skalę, czy nie będzie miała takiej, która będzie wymagała wprowadzania jakichś, przynajmniej lokalnych, lockdownów, co znów byłoby zabójcze dla gospodarki, służby zdrowia i wreszcie dla nastrojów społecznych. Społeczeństwo psychicznie nie jest gotowe, by raz jeszcze się zamknąć - ocenił publicysta "Krytyki politycznej".        

Polish Deputy Health Minister Waldemar Kraska Polish Radio photo July 2021.jpg
"Nie będzie tolerancji dla takich zachowań". Kraska o zajściach przed punktem szczepień w Grodzisku Mazowieckim

Na opublikowanym na Twitterze filmie widać szamotaninę z udziałem protestujących i pracowników punktu szczepień przeciw COVID-19. Zdarzenie miało miejsce 25 lipca przy ul. 3 Maja w Grodzisku Mazowieckim. Dwie osoby zostały zatrzymane. Do tematu odniósł się Jerzy Mosoń. 

- W sytuacji, kiedy państwo uruchamia aparat represji, należy spodziewać się sprzeciwu. To, co wydarzyło się w Grodzisku Mazowieckim, to jest moim zdaniem reakcja na słowa ministra Niedzielskiego, który rozważał przymuszenie grupy zero - w tym lekarzy - do tego, by się szczepili. Jeżeli sami lekarze mają wątpliwości co do skuteczności i bezpieczeństwa tych szczepionek, to znaczy, że reszta społeczeństwa ma argument do tego, żeby się zastanawiać - stwierdził.     

Posłuchaj
22:32 PR24_mp3 2021_07_26-08-36-35.mp3 Publicyści o ograniczeniach dla osób niezaszczepionych ("Debata Poranka") 

- Spodziewałbym się takiej eskalacji, bo widzę wzrost nastrojów w coraz większym stopniu opartych na emocjach. Nie chcę nawet powiedzieć, że nieracjonalnych, bo wydaje mi się, iż jest tak, że w tej dyskusji mamy sporą dozę nieuczciwości po obu stronach - podsumował Maciej Kożuszek. 

                

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Debata poranka"

Prowadził: Mirosław Skowron  

GościeMaciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")

Data emisji: 26.07.2021

Godz. emisji: 08.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także