more_horiz

"Wart rozważenia jest model włoski". Żółciak o zachętach do szczepień

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 09:23
- Naszym głównym problemem jest to, że ten, kto miał się dobrowolnie zaszczepić, ten już dawno to zrobił. Teraz stoimy przed ścianą, co zrobić dalej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Gośćmi audycji "Debata poranka" byli także publicysta Mariusz Gierej i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).

Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polskiego Radia 24 podał najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Ostatniej doby odnotowano ich 15,9 tys. Ze względu na wzrost hospitalizacji prace wznawiają kolejne szpitale tymczasowe. Najwięcej pacjentów covidowych to osoby, które się nie zaszczepiły.

1200 niedzielski free.jpg
Nowy rekord zakażeń. Adam Niedzielski: dzisiejszy wynik to 15 900 przypadków koronawirusa

Publicyści dyskutowali na temat możliwej strategii, którą należałoby przyjąć, by zachęcać do szczepień przeciw COVID-19.

Posłuchaj
22:56 PR24_mp3 2021_11_05-08-37-01.mp3 Publicyści o zachęcaniu do szczepień przeciwko COVID-19 (Debata poranka/Polskie Radio 24) 

Tomasz Żółciak proponował rozwiązanie obowiązujące we Włoszech. - Wart rozważenia jest model włoski, w którym przyjęto założenie, że skoro jest dobra, sprawdzona i skuteczna szczepionka, a dostęp do niej jest niezakłócony, to ci, którzy nie chcą się szczepić, mają się regularnie testować na własny koszt - powiedział.

- We Francji i Włoszech wprowadzono pewnego rodzaju "motywację" do szczepień - podkreślił Mariusz Gierej, mając na myśli konieczność okazania certyfikatu szczepienia przy wejściu np. do restauracji. - Udaje się tam bardzo mocno zwiększyć liczbę osób zaszczepionych - zauważył. Przypomniał, że w pandemii chodzi głównie o zabezpieczenie systemu służby zdrowia i szpitali przed paraliżem.

Czytaj także: 

Jerzy Mosoń pytał o to, co jest ważniejsze dla zahamowania wzrostu liczby zakażeń. - Pytanie, czy chcemy zahamować pandemię, czy zwiększyć liczbę szczepień - podkreślił. Przypomniał o leku przeciwko COVID-19, który został dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii. Odniósł się także do wprowadzania obowiązku szczepień i ocenił, że "jakiekolwiek zmuszanie do szczepienia jest nadużyciem".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Goście: Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"), Mariusz Gierej (publicysta), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre)

Data emisji: 05.11.2021

Godzina emisji: 08.35

st

Zobacz także

Zobacz także