more_horiz

Spotkanie Morawiecki-Macron. Dr Machalica: dobrze, że ofensywa dyplomatyczna ma miejsce

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:27
- Lepiej jest prowadzić działania dyplomatyczne, niż ich nie prowadzić. Szczególnie że tematów do rozmowy na najwyższym szczeblu trochę się uzbierało. (...) Dobrze, że taka ofensywa dyplomatyczna ma miejsce. Trzeba też rozmawiać z naszymi sąsiadami, z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność") i Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska").

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w środę w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. To kolejna z serii wizyta zagraniczna szefa polskiego rządu, który rozmawia z przywódcami europejskimi na temat sytuacji na granicy z Białorusią.

W ocenie dra Machalicy dzisiejsze spotkanie z prezydentem Macronem jest dobrym znakiem.

Podobne zdanie wyraził Jakub Pacan, wg którego intensyfikacja działań Mateusza Morawieckiego w Brukseli jest dobra w tym momencie.  

- Od początku konfliktu na granicy z Białorusią międzynarodowa dyplomatyczna ofensywa Polski, biorąc pod uwagę nasze możliwości, jest bardzo dobra. Nie możemy jej odpuszczać - podkreślił publicysta "Tygodnika Solidarność". 

Z kolei Jacek Liziniewicz wskazał, że trzeba wykorzystywać wszystkie narzędzia do tego, by uświadamiać Europie Zachodniej skalę problemu, jakim jest sytuacja na naszej granicy z Białorusią.

Posłuchaj
21:58 PR24_mp3 2021_11_24-08-36-13.mp3 Publicyści o działaniach dyplomatycznych polskiego rządu w związku z kryzysem na granicy z Białorusią ("Debata poranka") 

- Patrząc na to, co Europa Zachodnia robi, jak zachowuje się wobec reżimu Putina i Łukaszenki, można powiedzieć, że cechuje ją pewna indolencja w tej kwestii - ocenił. 

Jak zauważył dziennikarz "Gazety Polskiej", Europa swego czasu "bardziej przejmowała się kornikiem w Puszczy Białowieskiej niż dziesiątkami tysięcy imigrantów, którzy za chwilę mogą znaleźć się na Zachodzie".

W czwartek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Angelą Merkel - dowiedziało się nieoficjalnie w źródłach rządowych Polskie Radio. Spotkanie ma być elementem ofensywy dyplomatycznej, którą w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią prowadzi szef polskiego rządu.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadziła: Eliza Olczyk

Goście: dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego), Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"), Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 24.11.2021

Godzina: 08.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także