more_horiz

Wojciech Biedroń: i Roman Giertych, i Krzysztof Brejza byli w kręgu zainteresowań służb specjalnych, prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 09:55
Dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre oraz Wojciech Biedroń z portalu wPolityce.pl byli gośćmi Mirosława Skowrona w "Debacie poranka" na antenie Polskiego Radia 24. Komentowali oni doniesienia agencji Associated Press, która przekazała informację o szpiegowaniu trzech osób z Polski przy pomocy opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus.

Jak podała Associated Press, działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab potwierdziła, że mecenas Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani za pomocą systemu Pegasus. Badacze nie byli jednak w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem, ale podkreślono, że jedynymi klientami izraelskiej firmy są rządowe agencje. AP informowała także o zhakowaniu telefonu obecnego senatora KO Krzysztofa Brejzy, do czego miało dojść w 2019 r.

Zdaniem Wojciecha Biedronia "Pegasus nie jest jedynym systemem tzw. śledzącym, którego można używać zgodnie z prawem po decyzji sądu do sprawdzania, do kontrolowania osoby w kręgu zainteresowań organów ścigania". - Pragnę przypomnieć, że i Roman Giertych, i Krzysztof Brejza w tym kręgu zainteresowań służb specjalnych, prokuratury się znaleźli - powiedział.

"Ciężko jest ocenić wiarygodność"

Jak wskazał dr Sebastian Gajewski "mamy bardzo poważne oskarżenia, które są kierowane przez osoby publiczne - Romana Giertycha, Ewę Wrzosek i Krzysztofa Brejzę". - Komentatorom i opinii publicznej, a nawet politykom ciężko jest ocenić wiarygodność tych doniesień - stwierdził. 

- Oczekiwałbym, że aparat władz publicznych, w tym w szczególności minister ds. wewnętrznych, służby specjalne wyjaśnią i tym osobom, i całemu społeczeństwu, czy w rzeczywistości takie procedury zostały wobec tych osób zastosowane, czy też nie. [...] To wymaga poważnego podejścia i wyjaśnienia - mówił gość PR24.

W opinii Jerzego Mosonia "to, że kilka tygodni temu Izrael zdecydował się wpisać Polskę na listę państw, którym nie sprzeda skomplikowanych systemów obronnych, do których należy m.in. Pegasus, to nie znaczy, że nie sprzedał ich wcześniej". - Mogło dojść do inwigilowania Romana Giertycha i innych osób - zaznaczył.

Posłuchaj
21:57 debaataa.mp3 Gośćmi "Debaty poranka" byli: dr Sebastian Gajewski, Jerzy Mosoń oraz Wojciech Biedroń 

Czytaj również:

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadził: Mirosław Skowron

Goście: dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), Wojciech Biedroń (wPolsce.pl)

Data emisji: 27.12.2021

Godzina: 08.35

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także