more_horiz

"Nakładanie kolejnych sankcji jest jak najbardziej logiczne". Publicyści o reakcji UE na zbrodnie w Buczy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 10:21
- Myślę, że te sankcje mimo wszystko w jakiś sposób obchodzą Rosjan, (...) nakładanie kolejnych kar jest jak najbardziej logiczne - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"). Gośćmi audycji byli także Michał Płociński ("Rzeczpospolita") oraz Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja").

Tematem "Debaty poranka" były ujawnione w ostatnich dniach zbrodnie w podkijowskiej Buczy, na które Unia Europejska zareagowała propozycją nałożenia na Rosję kolejnego pakietu sankcji.

- Myślę, że te sankcje mimo wszystko w jakiś sposób obchodzą Rosjan. Jednak musimy pamiętać też o tym, że - poza światem zachodnim - jest wielu kontrahentów, którzy chcą z Kremlem handlować i którzy widzą w tej wojnie na Ukrainie możliwości lepszych kontaktów z Moskwą - ocenił Jakub Pacan.

Jak dodał, "wszystkie sankcje są dziurawe" i "nigdy nie będzie tak, że zadziałają na 100 proc.". Jednak - jak wskazał - nakładanie kolejnych kar jest "jak najbardziej logiczne".

Zaangażowanie moralne Europy

Z kolei Michał Płociński zwrócił uwagę, iż "bardzo dobrze, że pojawiło się wzmożenie moralne". - Po ludobójstwie w Buczy, i w obliczu możliwości ujawnienia kolejnych, to zaangażowanie znowu może pomóc nam przykręcić śrubę i nałożyć kolejne embarga - wskazał.

Gość audycji zwrócił także uwagę, że "kolejne fakty i prawda o Władimirze Putinie, które w Polsce i Europie Środkowej były znane od lat, na Zachodzie były zagłuszane". - Te sumienia nie były budzone nawet przez informacje o kolejnych historiach z Czeczenii czy z Syrii. Może niestety takie rzeczy są potrzebne, żeby Zachód dalej trzymał presję i podwyższał stawkę - wskazał.

Podnoszenie poprzeczki

Zdaniem Stefana Sękowskiego pomysł wyrzucenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ "nie jest ani realistyczny, ani ideologiczny". - To się nie stanie ze względu na Rosję i Chiny, jednak podnoszenie tego typu tematów jest podnoszeniem poprzeczki, dzięki której w jakiś inny sposób będzie można uderzyć w Rosję - powiedział.

Gość audycji podkreślił ponadto, że "to dobrze, iż cały czas mówimy o tym, że mamy do czynienia ze zbrodniami wojennymi".

Posłuchaj
23:55 PR24_mp3 2022_04_06-08-35-48.mp3 Jakub Pacan, Michał Płociński, Stefan Sękowski o zbrodniach wojennych w podkijowskiej Buczy ("Debata poranka"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadząca: Eliza Olczyk

Goście: Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"); Michał Płociński ("Rzeczpospolita"); Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja")

Data emisji: 06.04.2022

Godzina emisji: 08.35

ng

Zobacz także

Zobacz także