more_horiz

MŚ 2022 w Katarze. Publicyści wskazują na największe kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 10:26
O kontrowersjach związanych z organizacją tegorocznego mundialu w Polskim Radiu 24 rozmawiali dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny"), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).    

Piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze rozpoczęte. W niedzielę (21 listopada) o godz. 17 czasu polskiego zabrzmiał pierwszy gwizdek w spotkaniu gospodarzy z Ekwadorem. Mecz poprzedziła ceremonia otwarcia, w której uczestniczył m.in. słynny aktor Morgan Freeman.

Wielka impreza, która budzi wątpliwości

"Mistrzostwa świata w piłce nożnej budzą nie tylko sportowe emocje. To dlatego, że w kraju, w którym tym razem się odbędą, systematycznie łamane są prawa człowieka, a sama organizacja turnieju - jak wynika z międzynarodowych śledztw i raportów - kosztowała życie tysięcy ludzi".

W ocenie dr. hab. Sebastiana Gajewskiego to jest prawda, którą znamy od dawna, że "wielki sport, w szczególności piłka nożna to przede wszystkim pieniądze". - Jeśli o coś w tym wszystkim chodzi to tylko o to. Mam nadzieję, że to doświadczenie mundialu w Katarze doprowadzi nas, federacje sportowe i kibiców - dodał.  

Jakub Jałowiczor przypomniał, że "piłka nożna, która kiedyś była demokratycznym sportem, jest coraz bardziej snobistycznym, jeśli spojrzeć na ceny biletów, koszulek".  

Z kolei Jerzy Mosoń zwrócił uwagę na inny aspekt wielkiego święta w piłce nożnej.Nie przeszkadza nam to, że mundial organizują Arabowie, tak samo jak światu nie przeszkadzało, że cztery lata temu Mistrzostwa Świata odbyły się w Rosji, która od lat prześladuje swoich sąsiadów - podkreślił.  

Więcej w nagraniu.  

Posłuchaj
22:10 PR24 2022_11_21-08-35-27.mp3 Publicyści o MŚ w piłce nożnej w Katarze ("Debata poranka")

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny"), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina emisji: 08.35

kmp


Zobacz także

Zobacz także