more_horiz

Będzie wspólna lista opozycji w wyborach? Publicyści komentują pomysł PO

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 09:28
W czwartek Rada Krajowa PO podjęła uchwałę w sprawie wystawienia jednej listy wyborczej złożonej z ugrupowań opozycyjnych w nadchodzących wyborach do parlamentu. Kwestię tę w Polskim Radiu 24 skomentowali publicyści - Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"), dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego) oraz Dariusz Grzędziński (wprost.pl).
PO po raz kolejny zaapelowało o stworzenie wspólnego bloku opozycyjnego w wyborach
PO po raz kolejny zaapelowało o stworzenie wspólnego bloku opozycyjnego w wyborachFoto: Shutterstock/pryzmat

"Apelujemy do naszych partnerów z opozycji o pilne przystąpienie do wdrażania idei budowania jednej, wspólnej listy całej demokratycznej opozycji" - napisano w uchwale Platformy Obywatelskiej. Do apelu partii odnieśli się na antenie Polskiego Radia 24 publicyści - Mateusz Kosiński, dr Bartosz Machalica oraz Dariusz Grzędziński.

- Wydaje się, że najbardziej zainteresowana stworzeniem wspólnej listy wyborczej jest Platforma Obywatelska, co trochę wynika z arytmetyki. Dla tej partii byłoby wygodniej, gdyby karty zostały rozłożone przez wyborami i gdyby posłowie w pewien sposób zawdzięczali PO miejsca w Sejmie - ocenił Mateusz Kosiński.

Będzie wspólna lista opozycji?

Z kolei dr Bartosz Machalica wskazał, że "teoretycznie najbardziej zainteresowany wejściem na wspólne listy wyborcze powinien być PSL". - Ale właśnie oni chyba najbardziej tego nie chcą, ponieważ mają traumę z 2019 r. - z czasów Koalicji Europejskiej, gdy stracili jeden mandat. Ponadto w PSL jest lęk przed przyklejeniem im tęczowej flagi i to im się bardzo nie podoba - powiedział.

Natomiast zdaniem Dariusza Grzędzińskiego pomysł stworzenia jednej listy jest "zaskakującym posunięciem". - Jeśli przypomnimy sobie ostatnie kilkanaście miesięcy, od kiedy Donald Tusk znów jest w krajowej polityce, to on wielokrotnie nawoływał do jednoczenia się wokół Platformy i budowania jednej listy. Ale w ostatnich tygodniach te glosy jakby trochę przycichły, a wręcz zanikły. Więc powrót do tej narracji odbieram jako coś nieoczywistego - skomentował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:37 PR24_mp3 2022_11_25-08-35-36.mp3 Mateusz Kosiński, dr Bartosz Machalica i Dariusz Grzędziński o stworzeniu wspólnej listy wyborczej opozycji ("Debata poranka"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Goście: Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"), dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego) i Dariusz Grzędziński (wprost.pl)

Data emisji: 25.11.2022 r.

Godzina emisji: 08.35

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także