more_horiz

Reakcja rządu na rosnące koszty energii. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 09:14
Rzecznik rządu poinformował, że poza zamrożeniem cen energii, projekt ustawy złożony w Sejmie, przewiduje także odliczenie podatku VAT dla osób, które ogrzewają dom gazem. Uzależnione będzie to jednak od dochodów. O reakcji rządu na sytuację rosnących cen rozmawiali w Polskim Radiu 24 publicyści: Michał Piękoś, Jerzy Mosoń i Jędrzej Lipski.

- W przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł za MWh oraz zamrożone zostaną wysokości opłat dystrybucyjnych. To są główne rozwiązania ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r. - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. O reakcji rządu na podwyżki cen rozmawiali w Polskim Radiu 24 publicyści.

Reakcja rządu

Jerzy Mosoń powiedział, że do oceny projektu ustawy trzeba poczekać na jej wejście w życie. - Jestem za tym, żeby ulżyć obywatelom w sytuacji galopującej inflacji i wyższych cen energii. Jest jednak powiedzenie "po czynach ich poznacie". Pamiętam, że całkiem niedawno był komunikat Wód Polskich, że będą starały się blokować podwyżki za wodę i podgrzania wody. Okazało się, że niewiele z tego wynikło, bo dostałem podwyżkę - powiedział.

- Jeżeli przepisy są nieszczelne to okazuje się, że ktoś może ją obejść. Zapowiedź ustawy to bardzo miękka sprawa. Może okazać się, że jest za późno - dodał.

Michał Piękoś powiedział, że pomoc w tym zakresie powinna zostać zorganizowana szybciej. - Wojna nie wybuchła wczoraj. Z problemami na rynkach energii mamy do czynienia od lutego. Procesy, które widzimy dzisiaj ze wzrostami cen, były do przewidzenia. Liczyliśmy na szybsze działania rządu - zaznaczył.

- Widać pewną niespójność i brak wizji. Pomysły na pomoc zakupu energii dla Polaków się zmieniają. Często za nimi wszystkimi nadążyć - ocenił.

Czytaj także:

Jędrzej Lipski zauważył jednak, że rządzący konsekwentnie przedstawiają i realizują pomoc dla Polaków. - Te sprawy na pewno nie są łatwe do rozwiązania i lepiej późno nić wcale. Chcę też zwrócić uwagę na to, że rząd rozwiązuje sprawy dość systematycznie - powiedział.

- Najpierw sprawa węgla i innych źródeł energii. Można było to jednak zrobić razem i wspólnie, ale wszystko jest opracowywane przez rząd i błyskawicznie wdrażane - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
16:09 PR24_mp3 2022_11_30-08-43-02.mp3 Michał Piękoś, Jerzy Mosoń i Jędrzej Lipski m.in. o reakcji rządu na rosnące ceny energii (Debata poranka)

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Michał Piękoś (Trybuna), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), Jędrzej Lipski (Dziennik Zachodni)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 8.43

dz

Zobacz także

Zobacz także