more_horiz

Afera korupcyjna w unijnych instytucjach. Agaton Koziński: w Strasburgu wszyscy są oburzeni i wstrząśnięci

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 09:19
W czwartek Parlamen Europejski zajmie się rezolucją w sprawie afery korupcyjnej w instytucjach unijnych. Belgijska policja zatrzymała w ostatnim tygodniu cztery osoby pod zarzutem korupcji. Wśród zatrzymanych jest Eva Kaili, była wiceprzewodnicząca europarlamentu. Do sprawy odnieśli się goście Debaty Poranka, a byli nimi Agaton Koziński - publicysta, Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna") i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").
Publicyści komentująskandal korupcyjny w PE. Eva Kaili odwołana ze stanowiska wiceprzewodniczącej.
Publicyści komentują skandal korupcyjny w PE. Eva Kaili odwołana ze stanowiska wiceprzewodniczącej.Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Parlament Europejski przegłosuje w czwartek rezolucję w sprawie afery korupcyjnej w instytucjach unijnych. Belgijska policja zatrzymała w ostatnim tygodniu cztery osoby pod zarzutem korupcji z udziałem Kataru. Wśród zatrzymanych jest była wiceprzewodnicząca europarlamentu, Eva Kaili. We wtorek europosłowie niemalże jednomyślnie odwołali ją ze stanowiska

"Ponad pół miliona euro"

Policjanci w ramach postępowania przeszukali dziesiątki domów, mieszkań oraz biur w europarlamencie. Funkcjonariusze zabezpieczyli komórki, komputery oraz ponad pół miliona euro w gotówce.

Europosłowie w projekcie rezolucji piszą, że są zbulwersowani wydarzeniami ostatnich dni. Deputowani domagają się powołania specjalnej komisji, która będzie padała przypadki domniemanego przekupywania przez państwa trzecie europosłów, ich asystentów innych pracowników instytucji unijnych. Według Parlamentu Europejskiego, w miejsce odwołanej Evy Kaili powołany powinien zostać nowy wiceprzewodniczący, którego głównym zadaniem będzie koordynowanie walki z korupcją. Europarlament chce też wstrzymać prace nad wszystkimi projektami przepisów, które odnosiły się do Kataru, oraz zawiesić wejściówki wydane przedstawicielom katarskich podmiotów.

"Wszyscy są oburzeni i wstrząśnięci"

O skandalu korupcyjnym w Parlamencie Europejskim mówili na antenie Polskiego Radia 24 goście Debaty Poranka. Agaton Koziński przebywający w Strasburgu powiedział, że "na poziomie retoryki wszyscy są oczywiście bardzo oburzeni, wstrząśnięci i przerażeni". - Wszyscy dzielą się tym co wiedzą, jednak jest to taka wiedza kuluarowa. Formalnie wygląda to natomiast bardzo dziwnie - ocenił.

Swoim zdaniem na ten temat podzielili się także Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna") i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").


Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj
21:18 Debata (5).mp3 Publicyści o aferze korupcyjnej w instytucjach unijnych (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzi: Stanisław Janecki

Goście: Agaton Koziński, publicysta, Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna") i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 08.35

jb

Zobacz także

Zobacz także