Na pomoc frankowiczom
Frankowiczom należy się pomoc czy instytucje państwa powinny zostawić ich samym sobie? A jeśli pomagać, to jak to zrobić? – zastanawiali się nad tym zagadnieniem goście Pulsu Gospodarki: Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, Paweł Majtkowski, główny ekonomista Centrum Finansów Aviva i Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK.
2015-08-27, 11:52
Posłuchaj
Zbierająca się w czwartek senacka komisja finansów najprawdopodobniej zarekomenduje całej izbie przywrócenie pierwotnych zapisów ustawy dotyczącej frankowiczów zmienionych na początku sierpnia przez Sejm.
– Komisja senacka najpewniej powróci do poprzedniego projektu z małymi, kosmetycznymi zmianami. Jednak to wszystko wróci do Sejmu i tam zapadnie decyzja, czy ta zmiana sierpniowa zostanie utrzymana. Jest ona jednak szalona i mam nadzieję, że wróci poprzednia wersji – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kuczyński.

– Chciałbym, byśmy powrócili do tego pierwotnego rozwiązania fifty-fifty. Frankowiczom trzeba pomagać, ale sierpniowa propozycja ma zbyt wysokie koszty w porównaniu z korzyściami – dodał Paweł Majtkowski.
Dodatkowo 26 września w Trybunale w Luksemburgu będzie toczyć się sprawa o to, czy pieniądze pożyczane petentom w obcej walucie były kredytami walutowymi czy też pewnego rodzaju toksycznymi i spekulacyjnymi opcjami.
REKLAMA
– Nie można bowiem legalizować bezprawia – skomentował Janusz Szewczak.
W Pulsie Gospodarki była również mowa o 107 mld złotych przeznaczonych na budowę dróg. Do roku 2023 roku ma powstać 3900 km nowych tras szybkiego ruchu. Branża budowlana skorzysta na tym projekcie, czy znów będą bankructwa?
Nie zabrakło też komentarza do planów rządu, który ma zamiar wybudować do roku 2050 elektrownię atomową. Czy wówczas węgiel pozostanie podstawowymi paliwem dla polskiej energetyki? O tym w całości programu.
Audycję prowadził Krzysztof Rzyman.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds/mr
REKLAMA