Wzrośnie minimalna stawka godzinowa

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę. Ma ona wynieść 12 zł brutto Gośćmi Pulsu Gospodarki byli Adam Ruciński, BTFG, Witold Gadomski, Gazeta Wyborcza i Piotr Soroczyński, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

2016-07-08, 11:11

Wzrośnie minimalna stawka godzinowa
Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Posłuchaj

08.07.16 Piotr Soroczyński: „Powodem, dla których stawki bywają tak dramatycznie niskie, był m.in. pewnego rodzaju efekt gonitwy i duszenia cen”.
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył Adam Ruciński, stawka w wysokości 12 zł jest neutralna, ale należy pamiętać, że nieznaczne jej podnoszenie przez rządzących ma też negatywne skutki. – Części pracodawców może na to nie stać i część pracowników nie znajdzie zatrudnienia – podkreślił. Dodał jednak, że dane o bezrobociu są dziś bardzo dobre, w związku z czym „jest to okres, w którym podniesienie stawki minimalnej może korespondować z ogólnymi trendami”.

Także Piotr Soroczyński wyraził aprobatę dla wprowadzonej przez rząd zmiany. – Powodem, dla których stawki bywają tak dramatycznie niskie, był m.in. pewnego rodzaju efekt gonitwy i duszenia cen – podkreślił. - Jeżeli ktoś z firmy wyprowadza jakieś funkcje na outsourcing wiedząc ile to kosztuje, a okazuje się, że ten sam nakład pracy wyniesie 1/3 ceny to są to właśnie wymuszenia na ostatecznych wykonawcach tak dramatycznie niskich stawek – wyjaśnił Soroczyński. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił też, że należy przyzwyczaić się do tego, że część z usług „musi kosztować”.

Przeciwnego zdania był Witold Gadomski. - Nie sądzę, by pomogło to gospodarce. Rzeczywiście w tej chwili jest niskie bezrobocie, ale kiedyś zacznie rosnąć i wtedy może się okazać, że staje się to pewnym hamulcem dla gospodarki – zaznaczył.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Robert Lidke.


Piotr Soroczyński, Witold Gadomski i Adam Ruciński/fot.PR24/MS Piotr Soroczyński, Witold Gadomski i Adam Ruciński/fot.PR24/MS

Polskie Radio 24/pr

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej