Wieczorem decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

2016-12-14, 11:09

Wieczorem decyzja w sprawie stóp procentowych w USA
mat. ilustracyjne . Foto: pixabay / CC0

Ekonomiści i analitycy spodziewają się podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W środę wieczorem Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku ogłosi decyzję w tej sprawie. Mówili o tym goście Pulsu Gospodarki: Cezary Mech (były wiceminister finansów), Grzegorz Maliszewski (Bank Millennium) i Adam Czerniak (Polityka Insight).

Posłuchaj

14.12.2016 FED zdecyduje o stopach procentowych w USA. Goście: Cezary Mech (były wiceminister finansów), Grzegorz Maliszewski (Bank Millennium) i Adam Czerniak (Polityka Insight)
+
Dodaj do playlisty

Eksperci spodziewają się podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych, czyli o ćwierć punktu procentowego. Część z nich wskazuje jednak, że po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich i wzroście niepewności gospodarczej na świecie, podniesienie stóp procentowych za oceanem nie jest tak pewne, jak wcześniej. Szefowa Rezerwy Federalnej, Janet Yellen wskazuje na umocnienie dolara, które jest przeszkodą dla wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych. Wyższe oprocentowanie w USA sprawia, że inwestorzy chętniej inwestują w amerykańskie papiery wartościowe. To z kolei powoduje osłabienie innych walut, w tym złotego oraz konieczność zapłaty wyższych odsetek od długu. Od ostatniej podwyżki minął rok. Obecnie główna stopa procentowa za oceanem waha się między 0,25 a 0,50 procent.

Zdaniem Cezarego Mecha, to efekt przewidywań dotyczących przyszłości. – Przewidywania, dotyczące inflacji są ponad 2 punkty procentowe. To efekt odbudowy gospodarki amerykańskiej, najniższego poziomu bezrobocia, wzrostu PKB w III kwartale i tego, że nowy prezydent może doprowadzić do wzrostu opartego o inwestycje infrastrukturalne – wyjaśniał. Wskazywał również na wysoki poziom różnicy, między obligacjami inwestowanymi inflacyjnie, a tymi które są w obrocie.

Maliszewski podkreślał, że reakcja na samą decyzję o podniesieniu stóp procentowych nie powinna być zbyt duża.  – Ważniejsze będą wymowa komunikatu po, prognozy co do perspektyw gospodarki amerykańskiej i komentarze przedstawicieli FED. To pozwoli określić scenariusz na kolejne miesiące – mówił. W jego ocenie, wzrost dolara spowodował zacieśnienie warunków finansowych i gdyby FED nasilał oczekiwania na podwyżki, to negatywnie wpływałoby na gospodarkę.

Adam Czerniak zwrócił uwagę, że nawet jeśli FED zasygnalizuje dalsze, możliwe podwyżki, w krótszym okresie, umocnienie dolara nie musi nastąpić.  – Doświadczenie z ostatnich wydarzeń w USA pokazuje, że rynki finansowe zupełnie inaczej odbierają decyzje, które były przewidziane jako dosyć oczywiste – podsumował.

W rozmowie także o polityce monetarnej w USA i Europie, rynku pracy na podstawie danych Eurostatu.


Grzegorz Maliszewski, Adam Czerniak i Cezary Mech/fot.PR24/MS

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 10:18


Polecane

Wróć do strony głównej