Nowy prezes Giełdy Papierów Wartościowych. Zapadła decyzja
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych powołało Rafała Antczaka na prezesa spółki. Zastąpi on na tym stanowisku Małgorzatę Zaleską, którą wcześniej walne zgromadzenie akcjonariuszy odwołało z pełnionej przez nią funkcji. O sytuacji giełdy mówili w Pulsie Gospodarki Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Roland Paszkiewicz (CDM Pekao SA), prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa) i Cezary Szymanek (Bloomberg Businessweek Polska, Rzeczpospolita.pl).
2017-01-04, 11:36
Posłuchaj
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy tej spółki zostało zwołane przez Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra rozwoju i finansów. W programie zgromadzenia znajdowały się punkty dotyczące zmian w składzie zarządu i rady nadzorczej GPW.
Skarb Państwa posiada 35 procent akcji Giełdy Papierów Wartościowych. Są to jednak akcje uprzywilejowane, które podczas walnego zgromadzenia dają ponad 51 procent głosów, co oznacza możliwość samodzielnego podejmowania decyzji.
Jak wskazywali goście, o zmianie prezesa GPW mówiono już od września. Paszkiewicz podkreślił, że ważne jest to, by osoba która obejmie stanowisko miała większy komfort, jeśli chodzi o działanie i rozwój spółki. – Giełda to dość skomplikowany organizm, istotna jest konsekwencja, możliwość działania i realizowania swoich koncepcji – wskazywał.
Zdaniem Arkadiusza Pączki, istotne będzie umocowanie polityczne nowego prezesa. – To namaszczenie przez wicepremiera Morawieckiego powinno mieć duży symptom, by później miało to przełożenie na wzrosty na giełdzie. Od tej nowej osoby będzie dużo zależało – ocenił.
REKLAMA
Prof. Krysiak podkreślił, że podstawowym problemem GPW jest brak przyzwoitej strategii, co dotyczy także całego rynku kapitałowego w Polsce. – Nie da się wyzwolić potencjału dla wspierania rozwoju gospodarczego, jeśli nie popatrzy się na to kompleksowo – wyjaśniał. Dodał, że w tworzeniu strategii powinno się również uwzględnić sytuację w całym regionie.
Cezary Szymanek zaznaczył, że strategią na dziś jest uwzględnienie potrzeby podmiotów działających na rynku oraz inwestorów. Ocenił jednak, że o wiele bardziej ważne jest to, by nowy prezes miał więcej spokoju, niż dotychczasowi. – By dzisiaj został wybrany, mianowany, by politycy o nim, o niej zapomnieli. To taki organizm, który potrzebuje się z nowym szefem oswoić i odwrotnie – podsumował.
W rozmowie także m.in. o nadzorze nad spółkami skarbu państwa.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/ip
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
REKLAMA
Data emisji: 04.01.2017
Godzina emisji: 10:18
REKLAMA