Nowe propozycje w sprawie zakazu handlu w niedziele
Solidarność zaprezentowała propozycje zmian do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Najważniejsze zmiany to wyłączenia dla nowych branż oraz złagodzenie sankcji za złamanie przepisów. O sprawie mówili w Pulsie Gospodarki prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego), Mariusz Adamiak (PKO BP) i Ignacy Morawski (ekonomista, założyciel portalu spotdata.pl).
2017-02-08, 11:09
Posłuchaj
Solidarność proponuje wyłączenia między innymi dla branży pogrzebowej, podmiotów handlujących w portach i na lotniskach, podczas festynów organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucje kościelne, instytucje pomocy społecznej. Sprzedawać w niedziele mogliby też ci przedsiębiorcy, którzy sami staną za ladą.
W projekcie zmieniono też zapis dotyczący karania tych, którzy złamią ustawę. Maksymalną karę do 2 lat więzienia zmieniono na karę finansową. Grzywna nie będzie mogła przekroczyć 10 procent obrotu z poprzedniego roku. Wśród postulatów jest także stopniowe wprowadzanie ograniczenia handlu w niedziele.
Zdaniem profesor Mączyńskiej regulacje w zakresie handlu w niedziele są niepotrzebne i powinno się dać swobodę w podejmowaniu decyzji właścicielom. Podkreśliła, że przede wszystkim należałoby solidnie sprawdzać przestrzeganie zasad, obowiązujących w prawie pracy i wysokość stawek płatności za pracę w drugi dzień weekendu. – Być może wtedy okazałoby się, że część przedsiębiorstw stwierdziłaby sama, że nie opłaca się pracować w niedziele – zaznaczyła. Gość dodała także, że w warunkach cyfryzacji, wzrostu handlu internetowego i zmiany stylu życia ludzi, sztywna regulacja jest niestosowna.
Adamiak zwracał uwagę na przychody podatkowe, wyjaśniając, że w handlu kupuje się rzeczy opodatkowane VAT. – Nie wiemy, jaki ten zakaz będzie miał wpływ na konsumpcję, to dość ryzykowne, gdy budżet jest napięty – ocenił. Gość podkreślił, że jeśli związkowcy chcą, by rodziny spędzały czas poza galerią handlową, należałoby najpierw stworzyć więcej alternatyw. – Nie jestem pewien, czy już jesteśmy na tym etapie rozwoju gospodarczego, że te możliwości są na tyle bogate, by to nie odbiło się na ogólnej aktywności gospodarczej – wyjaśniał.
REKLAMA
Ignacy Morawski mówił, że głównym argumentem przeciwko zakazowi handlu w niedziele jest to, że jego wprowadzenia nie chcą ludzie. Jego zdaniem, dobrym kierunkiem prowadzenia polityki gospodarczej jest wprowadzenie regulacji z ograniczonym zasięgiem, poprzez testowanie zmian.
W Pulsie Gospodarki była również mowa o podstawowym, darmowym koncie bankowym, projekcie nowelizacji ustawy o ZUS, gospodarczym centrum w Azji i posiedzeniu RPP.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 08.02.2017
Godzina emisji: 10:18
REKLAMA