Jednolita cena książki. „Świat się zmienia. Mamy bardzo wiele księgarń internetowych”

Polska Izba Książki domaga się wprowadzenia 12-miesiecznej ochrony dla nowości wydawniczych. Wydawca ustalałby jednolitą cenę książki, która zostałaby umieszczona na okładce wraz z miesiącem wydania. Następnie cena trafiłaby do specjalnego rejestru i przez 12 kolejnych miesięcy książka sprzedawana byłaby we wszystkich punktach w całej Polsce w tej samej cenie. O tym, kto skorzysta na wprowadzeniu jednolitej ceny książki rozmawiali w Pulsie Gospodarki Grzegorz Maliszewski (Bank Millennium), Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza) i Waldemar Kozioł (Uniwersytet Warszawski).

2017-03-20, 11:00

Jednolita cena książki. „Świat się zmienia. Mamy bardzo wiele księgarń internetowych”
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: fot.pixabay.com

Posłuchaj

20.03.17 Grzegorz Maliszewski, Marek Kłoczko i Waldemar Kozioł o jednolitej cenie książki.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił Marek Kłoczko, każda nadmierna regulacja powoduje patologię. - Trwają dyskusje, które pokolenie przestanie już czytać, czy przetrwają książki papierowe, czy będzie rosła popularność elektronicznych. To rodzi pokusy szukania złotego rozwiązania na te problemy. Nie sądzę oczywiście, by te rozwiązanie było skuteczne – zaznaczył gość.

Nad celem tej propozycji zastanawiał się z kolei Grzegorz Maliszewski. - Jeśli celem ma być zwiększenie czytelnictwa, które jest w trudnej sytuacji, to wydaje mi się, że tego typu rozwiązanie nie poprawi statystyk, a może nawet wpłynąć negatywnie na skłonność do czytania – wyjaśnił gość.

Maliszewski dodał, że tego typu rozwiązanie mogłoby doprowadzić - przynajmniej w pewnym segmencie rynku, a szczególnie w przypadku sklepów internetowych - do wzrostu cen książki. - Rozumiem, że ta propozycja ma m.in. poprawić sytuację księgarni stacjonarnych. Nie zapominajmy jednak, że świat się zmienia. Mamy bardzo wiele księgarń internetowych gdzie ceny są dużo niższe niż w księgarniach stacjonarnych – zauważył.

Zdaniem Waldemara Kozioła, pytanie o kwestię jednolitej ceny książki nie jest pytaniem o czytelnictwo, ale o poziom ceny książki. - To problem sytuacji małych księgarni, na które wpływ mają duże sieci dystrybucyjne czy księgarnie internetowe – podsumował.

REKLAMA


Grzegorz Maliszewski. Marek Kłoczko i Waldemar Kozioł/fot.PR24/MS Grzegorz Maliszewski. Marek Kłoczko i Waldemar Kozioł/fot.PR24/MS

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/pr

_________________ 

REKLAMA

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 10:18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej