more_horiz

Kamera samochodowa – modny gadżet czy przydatne urządzenie?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:15
Kierowców, którzy mają w aucie wideo rejestrator przybywa lawinowo. Jakie jednak powinny mieć parametry kamery samochodowe? Ile kosztują i czy nagrania mogą być dowodami w sądzie? O tym w Magazynie Motoryzacyjnym opowiadali Sylwester Pawłowski (swiadomykierowca.pl), Mariusz Ciarka (Komenda Głowna Policji), Paweł Ślubowski, właściciel sklepu z kamerami samochodowymi i Łukasz Zoń, prezes SPBUiR.
Audio
  • 25.02.17 Magazyn Motoryzacyjny: Kamera samochodowa – modny gadżet czy przydatne urządzenie?
Zdjęcie ilustracyjnefot.youtube.com
Zdjęcie ilustracyjne/fot.youtube.com

Nagrania z wideo rejestratorów pozwalają ustalić przyczynę wypadku, które często okazują się inne niż wynika to z zeznań świadków. Takie materiały coraz częściej są wykorzystywane jako dowody w sądzie przez kierowców, którzy odmówili przyjęcia mandatu.

– Każde nagranie, podobnie jak relacja świadka, jest dowodem, który podlega swobodnej ocenie organu, który prowadzi postępowanie. Jeżeli zaś sprawa trafia do sądu, to podlega ocenie sądu – potwierdza Mariusz Ciarka. – Różnego rodzaju nagrania, dzięki którym można odtworzyć przebieg zdarzenia – czy to wykroczenia, czy przestępstwa – są przez nas oceniane, jednak z punktu procesowego lepiej jest, jeżeli jakość obrazu jest dobra i niebudząca wątpliwości – dodaje. 

Chociaż producenci zapewniają, że kamera nagrywa w jakości HD, czy nawet Full HD, często okazuje się, że obraz z niej jest zamazany lub nie widać numerów tablic rejestracyjnych mijanych samochodów. Mankamentem wielu kamer jest również to, że nie rejestrują obrazu po zapadnięciu zmroku. Jakie więc parametry powinna spełniać kamera, by nagrania z niej były dobrej jakości?

– Radziłbym zwrócić uwagę na obiektyw – jaką ma siłę światło. Obiektywy powyżej 2.0 to obiektywy ciemne, które mogą powodować, że obraz nocą będzie niedoświetlony. Jeżeli mamy czułą matrycę i jasny obiektyw, to wówczas migawka jest szybka, a obraz wyraźny – mówi Paweł Ślubowski.

Całość rozmów do odsłuchania w nagraniu audycji.

Program prowadził Mariusz Gzyl.  

Polskie Radio 24/dds

Magazyn Motoryzacyjny w Polskim Radiu 24

____________________

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 15:33Zobacz także

Zobacz także