50 lat od zdjęcia wzajemnych ekskomunik Rzymu i Patriarchatu Konstantynopola
Gośćmi Marcina Witana byli: ks. Henryk Paprocki, Rzecznik Prasowy Kościoła Prawosławnego w Polsce i o. Marek Blaza, jezuita, teolog. W Kurierze Ekumenicznym mówili o relacjach między Wschodnim a Zachodnim Kościołem chrześcijańskim.
2015-12-13, 09:30
Posłuchaj
– Proces wzajemnego wyobcowania Wschodu i Zachodu chrześcijańskiego zaczął się już w V wieku. Ekskomuniki wzajemne z roku 1054 nie były pierwszymi w historii, ale wcześniej była obustronna wola ich przezwyciężenia. W tym przypadku już tej woli nie było – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Paprocki na temat pamiętnego aktu wzajemnego wykluczenia się ze wspólnoty Kościoła Biskupa Rzymu i Patriarchy Konstantynopola.
– To był przede wszystkim konflikt personalny miedzy Patriarchą Michałem Celulariuszem a Legatem Papieskim, kard. Humbertem. Obaj ‘byli siebie warci’ – niechętni do rozmów karierowicze, którzy nie myśleli o dobru całego Kościoła – uzupełniał o. Blaza.
Skutki tego aktu – schizma na Kościół Zachodni i Wschodni – pogłębiły się szczególnie po IV Wyprawie Krzyżowej, która zdobyła i złupiła Konstantynopol (rok 1204).
Ponowne zbliżenie Kościołów było możliwe w wieku XX, zwłaszcza z powodu Soboru Watykańskiego II, który dał nowy impuls ekumenicznego myślenia o Kościele. Na ostatniej sesji soboru odczytano uroczysty akt papieża Pawła VI i Patriarchy Konstantynopola Atanagorasa o zdjęciu wzajemnych ekskomunik. Był to owoc wieloletnich rozmów, w tym spotkania obu hierarchów w Ziemi Świętej, w roku 1964.
REKLAMA
Audycję prowadził Marcin Witan.
Polskie Radio 24/dds/wt
REKLAMA