Koniec neutralności Finlandii?

Finlandia ogłosiła, że do wyborów w USA podpisze umowę o współpracy wojskowej. – Finowie podkreślają, że ta współpraca de facto już ma miejsce i dotyczy takich obszarów jak wspólne ćwiczenia, wymiana informacji i współpraca badawcza. Nie ma tu mowy o współpracy militarnej czy zbrojnej – mówił w Audycji Świat w Południe Marcin Fronia (Norden Centrum).

2016-08-25, 13:17

Koniec neutralności Finlandii?
mat. ilustracyjne. Foto: flickr.com/photodeus

Posłuchaj

25.08.16 Świat W Południe: Koniec neutralności Finlandii? Gość: Marcin Fronia (Norden Centrum).
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, w domyśle wspólne ćwiczenia mogą oznaczać obecność wojsk amerykańskich na terenie Finlandii, ale nie jest to równoważne z członkostwem Finlandii w NATO czy zmianą doktryny militarnej państwa.

– Finlandia nie zmieniła swojej doktryny wojennej od czasów wojny zimowej, a więc nie zmieniła swojego podejścia masowej mobilizacji. Na wielomilionowy kraj ponad 300 tys. osób powinno w miarę szybko stanąć pod bronią – i to utrzymuje się w niezmienionym charakterze. Finlandia z jednej strony jest neutralna, ale ta neutralność jest ciągle pod kontrolą – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia.

W programie również o niemieckim pomyśle przygotowywania 10-dniowych zapasów na wypadek wojny albo ataku terrorystycznego. O tym, jak w Niemczech przyjęto takie zalecenie rządowe w ramach nowego programu obrony cywilnej, mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie.

Audycję prowadził Michał Żakowski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

Data emisji: 25.08.2016

Godzina emisji: 12.38


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej