Katastrofa smoleńska. Czy emocje zaczną opadać?
Osiem lat po katastrofie smoleńskiej emocje związane z tą tragedią nadal kształtują debatę publiczną w Polsce. O tym, jak te emocje zmieniały się na przestrzeni lat, co katastrofa smoleńska oznacza dla Polaków oraz czy jest szansa na zakończenie sporu wokół niej - mówili w audycji Szukając Dziury W Całym Bartłomiej Radziejewski (dyrektor Nowej Konfederacji) oraz Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).
2018-04-24, 21:00
Posłuchaj
Według Jana Ołdakowskiego ostatnia rocznica katastrofy smoleńskiej zamknęła okres żałoby po tragedii. – Byłem tam przy pomniku i miałem poczucie, że pojawienie się pomnika pokazuje, że można go było wykonać i odsłonić, poza gromadką nieczułych szyderców. Ten pomnik funkcjonuje w tkance miasta jako żywe miejsce. Mam wrażenie, że diapazon emocji wokół tragedii smoleńskiej został zamknięty i pewna część rozmowy o Smoleńsku przeszła w wymiar bez żałoby – mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zdaniem Bartłomieja Radziejewskiego pomnik smoleński powinien zostać. – Okres żałoby po katastrofie smoleńskiej dawno minął według polskiej obyczajowości. Trzeba poczekać i zobaczyć czy pomnik będzie, czy też nie będzie jątrzył. PiS zastosował metodę siłową przy stawianiu pomnika, wbrew oporowi opozycji i władz miasta. Mimo kontrowersji ten pomnik należał się ofiarom i żałobnikom. Myślę, że jego ewentualne usunięcie spowoduje dużo większe jątrzenie, niż jego postawienie – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha.
REKLAMA
Polskie Radio 24
___________________
Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 24.04.2018
Godzina emisji: 20:36
REKLAMA
REKLAMA