O korzeniach polskiej wspólnoty

W audycji "Szukając dziury w całym" rozmowa z dr. Markiem Cichockim o jego najnowszej książce "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii". Książka jest zbiorem esejów opowiadającym o ideowych korzeniach polskiej wspólnoty, jej sensie i miejscu w Europie. 

2018-06-19, 22:24

O korzeniach polskiej wspólnoty
Fragment okładki książki. Foto: materiały promocyjne

Posłuchaj

19.06.18 Szukając dziury w całym
+
Dodaj do playlisty

Książka nawiązuje do wielu aspektów tożsamości narodowej Polaków, sięgając aż do starożytnego Rzymu. Północ - południe to odejście od typowego dwubiegunowego podziału, który zwykło się stosować czyli wschód - zachód. 

- Główna teza tej książki jest taka: przez ostatnie 200 lat Polacy byli stawiani gdzieś pomiędzy wschódem i zachodem. Często musieliśmy wobec tego podziału dokonywać ważnych wyborów, co było okupywane olbrzymią ceną - mowił dr Marek Cichocki. 

Każdy z esejów poświęcony jest innym postaciom i zjawiskom kluczowym z perspektywy rozwoju Polski, nieistniejącej bez zakorzenienia w kulturze Południa i romanitas.

-  To jest opowieść o konieczności modernizowania się Polaków, która ma swoje korzenie w Oświeceniu. Gdzieś w XIX w. nastąpiło odwrócenie wektorów w Europie w kierunku Zachodu. Polska w tym okresie zostaje wypchnięta i nie zalicza się już do Zachodu - dodał Gość. 

REKLAMA

Więcej o książce w całości audycji.

Rozmawiał Łukasz Warzecha.

PR24

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 19.06.18

Godzina emisji: 20:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej