Znaczenie Partnerstwa Wschodniego dla UE
W środę, 12 kwietnia odbędzie się w Warszawie spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego. O tym, jaki jest dziś stan Partnerstwa Wschodniego, jakie ma znaczenie w Europie i Unii Europejskiej mówili w programie 7 Dni Wschód dr Agnieszka Cianciara (Instytut Studiów Politycznych PAN) i Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
2017-04-09, 11:00
Posłuchaj
Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa polsko-szwedzka, która działa od 2009 roku. Jej celem jest zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią.
Jak podkreśliła dr Agnieszka Cianciara, inicjatywa ta była „dobrą szansą na to, by pchnąć Unię Europejską w kierunku stworzenia realnej polityki wschodniej”. – Chodziło o wzmocnienie relacji dwóch stron pomiędzy Unią Europejską a poszczególnymi krajami i o wprowadzenie reżimu bezwizowego. To były dwa główne cele – wyjaśniła dr Cianciara.
Rafał Sadowski zaznaczył z kolei, że Partnerstwo Wschodnie określiło konkretne ramy realizacji tej polityki. - Idea była dosyć ważna, ponieważ chodziło o to, by w większym stopniu zaangażować instytucje wspólnotowe takie jak Komisja Europejska w prowadzenie polityki wschodniej – podkreślił.
Dodał, że oceniając Partnerstwo Wschodnie dzisiaj, można stwierdzić, że to, co udało się zrobić to „wpisać na stałe w biurokratyczną machinę unijną Europę Wschodnią jako element polityki unijnej”. - Sukcesem jest na pewno realizowanie umów stowarzyszeniowych z Gruzja, Mołdawią i Ukrainą. Wydaje mi się też, że bez Partnerstwa Wschodniego reakcja Unii np. na agresję Rosji na Ukrainę nie byłaby aż taka – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Dni: Wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 9.04.17
Godzina emisji: 10:15
Polecane
REKLAMA