more_horiz

Maciej Piotrowski: trzeba strategicznie myśleć o granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 21:54
- Trzeba zwrócić uwagę na strategiczne myślenie o granicy polsko-ukraińskiej, te kwestie będą nam towarzyszyć przez lata - mówił w audycji "7 dni: Wschód" Maciej Piotrowski z Instytutu Wolności. Gościem Polskiego Radia 24 była także dr Marta Jaroszewicz z Forum Idei Fundacji Batorego i Ośrodka Badań nad Migracjami UW. 
Audio
  • 13.06.19. "7 dni: wschód" o przejściach granicznych między Polską a Ukrainą (Polskie Radio 24)
Polsko-ukraińskie przejście graniczne Budomierz-Hruszów
Polsko-ukraińskie przejście graniczne Budomierz-HruszówFoto: Shutterstock

- Ludzie, którzy przyjechali do Polski nie znikną w dwa, trzy lata, nie zmienią miejsca zamieszkania. Podobnie, ukraiński kierunek turystyczny Polaków nie zmieni się w trzy miesiące - przekonywał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Maciej Piotrowski. 

Marta Jaroszewicz podkreśliła, że problemem na drodze rozwoju polsko-ukraińskich przejść granicznych jest, między innymi, "brak zainteresowania opinii publicznej". - Dla Kijowa, ta granica jest dalej niż dla Warszawy Lublin czy Chełm - zaznaczyła dr Jaroszewicz i dodała, że "problem jest bagatelizowany". Jej zdaniem, "Polska powinna się zaangażować w reformę ukraińskiej Służby Celnej". 

Granica z ludzką twarzą

Maciej Piotrowski opowiedział także o projekcie "Granica z ludzką twarzą", prowadzonym przez Instytut Wolności. - Ten projekt proponuje platformę ekspertów, którzy mają za zadanie długofalowo myśleć i informować o granicy - podkreślał gość Polskiego Radia 24. - Granica powinna być do przekroczenia możliwie największą ilością transportów, powinien być rozwijany ruch pieszo-rowerowy, powinno się wzmacniać połączenie Przemyśl-Lwów-Kijów. Cały region by z tego korzystał - podkreślił. 

Zdaniem Macieja Piotrowskiego, sprawy ruchu granicznego między Polską a Ukrainą "będą nam towarzyszyć przez lata". - Trzeba zakładać pod te kwestie budżet i zwrócić uwagę na strategiczne myślenie o granicy polsko-ukraińskiej - podkreślił. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Audycję "7 dni: Wschód" prowadził Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/mbl

------------------------------------

Data emisji: 13.06.2019

Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także