Debata Dnia: Publicyści o kontrowersjach wokół reformy sądownictwa

Trwa spór między polskim rządem a Komisją Europejską. Warszawa przesłała do Brukseli odpowiedź ws. zarzutów dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości, twierdząc m.in., że KE nie ma kompetencji, by zajmować się tą sprawą. Z kolei organ UE przekonuje, że kwestia reformy leży w jego gestii. W Debacie Dnia komentarz Jarosława Włodarczyka z Press Club Polska i Piotra Nisztora z Gazety Polskiej Codziennie.

2017-08-29, 18:00

Debata Dnia: Publicyści o kontrowersjach wokół reformy sądownictwa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

29.08.17 Komentatorzy o kontrowersjach wokół reformy sądownictwa
+
Dodaj do playlisty

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, debata dotycząca zmian w rodzimym wymiarze sprawiedliwości powinna mieć miejsce w Polsce, a nie na arenie europejskiej. – Rząd Beaty Szydło broni polskich interesów. To, że zdarzają mu się drobne błędy dotyczące niektórych reform, to normalne. Błędów nie popełnia tylko ten, co nic nie robi – wskazywał publicysta. – Teraz opozycja, wykorzystując nastroje w UE, stara się za wszelką ceną „boksować” rząd i de facto sabotować jego działania, za pomocą unijnych polityków. To jest najsmutniejsze, bo dyskusja dotycząca meritum reformy powinna się toczyć w Polsce – przekonywał dziennikarz „GPC”.

Piotr Nisztor zaznaczał jednocześnie, że w kraju rząd nie ma partnera do rozmowy o nowym prawie. – Silny rząd potrzebuje silnej opozycji. To mocna opozycja motywuje władzę do unikania drobnych wpadek. Tymczasem, rząd naprzeciw siebie ma C-klasowy, przypadkowy zespół, który dzień wcześniej imprezował w remizie strażackiej – komentował gość PR24.

Zdaniem Jarosława Włodarczyka, zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale propozycje rządu nie doprowadzą do uzdrowienia sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. – Chyba nikt nie ma wątpliwości, że reforma jest konieczna – podkreślał publicysta, oceniając jednocześnie, że projekty ministerstwa sprawiedliwości sprowadzają się przede wszystkim do zmian kadrowych.

– Sądownictwo potrzebuje głębokich reform. Jeśli jednak radykalizm zmian ma polegać na tym, że Prokurator Generalny otrzymuje kompetencje do odwołania prezesa sądu - co jest niespotykane na świecie - to nie jest to radykalna zmiana, a wprowadzenie w życie leninowskiej wymiany kadr. W myśl zasady: zmienimy ludzi, wszystko „samo” się naprawi – pointował Jarosław Włodarczyk.

REKLAMA

Polska przekazała w poniedziałek odpowiedź na zalecenie Komisji Europejskiej z 26 lipca w sprawie praworządności. Rekomendacje Brukseli dotyczą czterech uchwalonych ustaw, które - zdaniem KE - mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności: ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz już obowiązującej nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa.


Piotr Nisztor i Jarosław Włodarczyk Piotr Nisztor i Jarosław Włodarczyk

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP

REKLAMA

____________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 29.08.17

Godzina emisji: 17.07


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej