Konflikt na linii KRS-resort sprawiedliwości. "To wojna"
Kandydaci na asesorów sądowych przedstawieni Krajowej Radzie Sądownictwa spełnili wszystkie ustawowe wymogi formalne, a potwierdzające to dokumenty zostały w całości przekazane Radzie – oświadczyło ministerstwo sprawiedliwości. W aktach nie było żadnych braków ani błędów – zaznaczył resort. W Debacie Dnia o napiętych relacjach miedzy KRS a ministerstwem sprawiedliwości mówili publicyści – Jakub Jałowiczor i Wojciech Szacki.
2017-10-31, 18:00
Posłuchaj
W poniedziałek wieczorem rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek poinformował, że Rada postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. – Wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono skuteczny sprzeciw – powiedział. Dodał, że jest to spowodowane niespełnianiem kryteriów ustawowych.
– Trudno uwierzyć w to, że 265 osób złożyło dokumenty niezgodnie z przepisami. Gdyby takich wypadków było kilka czy kilkanaście, byłoby to wiarygodne. Ta sprawa już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie wojny politycznej i "szukania haków" na asesorów, których trzeba było "utrącić" – komentował w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. – Wiadomo, że środowisku sędziowskiemu nie podoba się reforma dotycząca asesury, na podstawie której (…) zmieniły się zasady przyjmowania do grupy sędziowskiej; zmiany ograniczyły władzę korporacji – dodawał dziennikarz.
Zdaniem Wojciecha Szackiego zablokowanie nominacji na asesorów sądowych to "ruch polityczny". Komentator z Polityki i Polityki Insight zaznaczył jednocześnie, że to nie Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczęła spór z resortem sprawiedliwości. – Mamy do czynienia z wojną miedzy KRS a ministerstwem sprawiedliwość. Ten konflikt zaczął jednak Zbigniew Ziobro, zawetowanym później przez Andrzeja Dudę, projektem ustawy o KRS, który oznaczał przejęcie Rady przez polityków jednej partii – oceniał publicysta.
Ostatnie decyzja KRS dotyczy absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którzy pod koniec września 2017 roku odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości. Zgodnie z uchwaloną 11 maja tego roku nowelą kilku ustaw, minister sprawiedliwości dokonuje mianowania na stanowisko asesora na czas nieokreślony. KRS ma natomiast prawo do sprzeciwu wobec powierzenia asesorowi obowiązków sędziego.
REKLAMA
Więcej komentarzy w całej audycji.
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
Polskie Radio 24/PAP/zz
_______________________
REKLAMA
Debata dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 31.10.17
Godzina emisji: 19.10
REKLAMA