Debata Dnia. „Brak upamiętnienia katastrofy smoleńskiej w Warszawie jest haniebny”
10 kwietnia na Placu Piłsudskiego w Warszawie odsłonięty zostanie Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010. Będzie to element obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. „PO nie weźmie udziału w uroczystości odsłonięcia tego pomnika” - poinformował szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. O obchodach rocznicy katastrofy, m.in. o odsłonięciu pomnika rozmawiali w audycji Debata Dnia Bogumił Łoziński („Gość Niedzielny”) i Michał Kolanko („Rzeczpospolita”).
2018-04-06, 18:00
Posłuchaj
Według Bogumiła Łozińskiego źródłem konfliktu wokół pomnika smoleńskiego jest postawa PO wobec upamiętnienia katastrofy. – Konflikt jest polityczny. Bronisław Komorowski nie chciał przed Pałacem Prezydenckim pomnika, który by upamiętniał jego poprzednika. Rozpętała się burza, w której PiS też sięgał po twarde argumenty. Brak upamiętnienia katastrofy smoleńskiej w Warszawie jest haniebny. Ta hańba spada na Platformę, która nie była w stanie wnieść się ponad podziały polityczne. Uważam, że pomnik powinien być w miejscu, w którym żałoba się skupiała, czyli przed Pałacem Prezydenckim – wskazywał publicysta.
Zdaniem Michała Kolanki PO konsekwentnie wypowiada się ostro o pomniku na pl. Piłsudskiego. - Trudno się dziwić, że Platforma nie chce uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu pomnika. Rafał Trzaskowski był na marszu przeciwko temu pomnikowi. Warto jednak zauważyć, że wybudowanie pomnika to jednostronna akcja ze strony władzy wykonawczej. Nie było okrągłego stołu z udziałem wszystkich rodzin ofiar i sił politycznych, w którym udałoby się wypracować konsensus – powiedział komentator.
W ocenie Bogumiła Łozińskiego upamiętnienie katastrofy smoleńskiej to kwestia ogólnopolska. – Po wybuchu konfliktu wokół krzyża, czyli de facto wokół upamiętnienia ofiar katastrofy i pomnika, PO zleciła badania, z których wynikało, że podtrzymywanie tego konfliktu im służy. To cynizm i brak szacunku dla cudzej wrażliwości, tego co się stało 10 kwietnia oraz tej wielkiej żałoby i wspólnoty. Bajdurzenie, że warszawiacy nie chcą pomnika jest na podstawie jakiegoś sondażu, który sobie pani prezydent Warszawy zrobiła. Warszawa jest stolicą i przejmuje różne pomniki, które niekoniecznie mogą się warszawiakom podobać – stwierdził gość Polskiego Radia 24.
Jak podkreślał Michał Kolanko, podziały ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej są nawet w samym obozie rządowym. - Sam prezes PiS w ostatnim wywiadzie dla „Gazety Polskiej” kwestionował ekspertów, których powołała prokuratura. Podnosił argument, że niektórzy z nich są związani z Russia Today. Można ubolewać, że ta tragedia zjednoczyła Polskę tylko na chwilę, o czym wszyscy, którzy byli chociaż przez chwilę wtedy na Krakowskim Przedmieściu, pamiętają. Nowe po ośmiu latach od katastrofy smoleńskiej jest to, że kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński dał do zrozumienia, że być może prawdy o katastrofie smoleńskiej nie poznamy nigdy – mówił redaktor.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.
Polskie Radio 24/PAP
__________________
REKLAMA
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 06.04.2018
Godzina emisji: 17:10
REKLAMA