X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Debata dnia: Eksperci o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:44
74. lata temu o godzinie 17. wybuchło Powstanie Warszawskie. Pierwsze walki zaczęły się jeszcze przed godziną "W" na Żoliborzu. W obronie stolicy przez 63 dni walczyli żołnierze, harcerze oraz ludność cywilna. O celowości powstańczego zrywu dyskutowali w "Debacie dnia” w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko ("Nowa konfederacja”), historyk, prof. Antoni Dudek (UKSW) i Piotr Legutko (TVP Historia).
Audio
Godzina W na rondzie Dmowskiego w Warszawie
Godzina "W" na rondzie Dmowskiego w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem prof. Antoniego Dudka, Powstanie było klęską i jednocześnie przestrogą dla wszystkich. - Łatwiej jest się utożsamić z Powstańcem Warszawskim niż z autorem Konstytucji 3 maja, legionistą Piłsudskiego czy "peowiakiem”. Powstańca można dotknąć, a uczestników tamtych wydarzeń już nie ma. Jeśli ktoś chce wiedzieć dlaczego stolica wygląda tak, a nie inaczej, to odpowiedź kryje się w Powstaniu Warszawskim, bo skala spustoszeń miasta powstała w jego trakcie i do dziś nie została odbudowana. To tworzy pewien ładunek emocjonalny, z którym łatwiej jest się identyfikować. Jeżeli komuś wydaje się, że to Powstanie wygraliśmy, to powinien się głęboko zastanowić nad stanem swojej wiedzy historycznej – mówił gość PR24.

Powstanie Warszawskie stało się elementem pewnej mody i weszło do kanonu popkultury, zauważył z kolei Łukasz Kobeszko. - Niewątpliwie porusza w Polakach zestaw imaginarium romantyczno-mesjanistycznego. Polska ponosi wielką ofiarę w czasie II wojny światowej, za wolność narodów Europy. To podnosi w Polakach czułą, romantyczną nutę polskiego poświęcenia. Powstanie Warszawskie weszło w krew Warszawiakom i trafiło w ich czułe potrzeby. To jest kombinacja filozofii i ideologii, a z drugiej strony wykreowanej mody za pomocą środków politycznych i nośników popkultury – dodał.

Piotr Legutko stwierdził, że młode pokolenie Polaków ze szczególną wrażliwością reaguje na wydarzenia Powstania Warszawskiego. - Nie odnoszę wrażenia, że ludzie wychodzą na ulicę, by świętować klęskę. Ludzie odbierają to jak wygraną, ale teraz. Wynik powstania został odłożony w czasie. To zasługa narracji, która się pojawiła w 2004 roku, w momencie otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego. Punkt ciężkości został przeniesiony z rozważań teoretyczno-historycznych na postawy czysto ludzkie. Młodzi ludzie identyfikują się z Powstańcami i czują z nimi specyficzną więź duchową. Z tym mocnym ładunkiem emocjonalnym nie są w stanie wygrać inne święta, 3 maja czy 11 listopada. To niesłychanie oddziałuje na wyobraźnię – skomentował gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Debatę Dnia prowadziła Marian Furdyna.

Polskie Radio 24/dk

_____________________

Data emisji: 1.08.18

Godzina emisji: 18:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fakty, tajemnice i mity Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 18:15
- Co do samej istoty wydarzenia, nie zmienimy jego oceny. Z całą pewnością jednak, pomijając nawet zawartość sowieckich archiwów, istnieją nieznane dotąd dokumenty, które mogą wiele aspektów powstania wyjaśnić – mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alianci sprzedali powstańców warszawskich Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:33
Roosevelt i Churchill stawiali na sojusz z ZSRR i Stalinem, dlatego bardzo wstrzemięźliwie zezwalali na informowanie o Powstaniu Warszawskim i niemieckich zbrodniach popełnionych podczas powstania, a także o cynicznej polityce Stalina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:09
Uczestnikami Powstania byli nie tylko żołnierze, ale i cywile, którzy je wspomagali i ponieśli największe straty. Żołnierzy podziemia zginęło ok. 15 tysięcy, a cywilów, od niemowląt po starców, zginęło od 130 do 200 tysięcy osób.
rozwiń zwiń