Debata dnia: kolejny etap sporu o reformę sądownictwa

"Brak rozstrzygnięcia prezydenta ws. oświadczenia sędziego o woli dalszego zajmowania stanowiska skutkuje przejściem tego sędziego w stan spoczynku" - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha. Według niego, jeśli nic się nie zmieni, od środy pracami SN pokieruje prezes Izby Cywilnej Dariusz Zawistowski. O twającym od miesięcy sporze o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości mówili goście Debaty Dnia: Karol Gac, portal DoRzeczy i Paweł Krulikowski, politolog

2018-09-11, 20:31

Debata dnia: kolejny etap sporu o reformę sądownictwa
Sąd Najwyższy. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

11.09.18 Debata Dnia: kolejny etap sporu o reformę sądownictwa
+
Dodaj do playlisty

Do Sądu Najwyższego wpłynęły we wtorek postanowienia prezydenta w sprawie wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN przez 5 sędziów. Zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego otrzymali sędziowie: Marian Kocon (Izba Cywilna), Anna Kozłowska (Izba Cywilna), Rafał Malarski (Izba Karna), Zbigniew Myszka (Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) oraz Bogumiła Ustjanicz.

- Kończy się jeden z etapów sporu o polskie sądownictwo. W tle mamy jednak jeszcze pytania, które Sąd Najwyższy wysłał do TSUE. Nie mam na myśli nawet tych, które doszły dzisiaj, ale trzeba mieć w tyle głowy, że ten spór na poziomie europejskim się ciągnie. Mam wrażenie, że są to jego ostatnie podrygi i zmierzamy ku wyjaśnieniu tej całej sytuacji. - mówił Karol Gac. - Spór zakończy się całkowicie wtedy, kiedy wakaty w SN zostaną obsadzone oraz wtedy, kiedy zostanie wskazany przez prezydenta pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - dodał.

- Pytania skierowane przez SN do Trybunału Europejskiego zadecydują o dalszym paliwie dla tego sporu. Wydaje mi się, że TSUE może się wypowiedzieć w tonie bardzo sprzyjającym obecnie protestującym przeciwko ustawie o reformie sądownictwa. Jeśli tak się stanie, to spór dostanie drugie życie i znowu zobaczymy protesty pod sądami. Nie powiedziałbym, że to ostatni etap tej całej sprawy, aczkolwiek prezydent realizuje ustawę, jest ona obowiązująca i  wszystko funkcjonuje prawidłowo. Pytanie, co czeka nas po odpowiedzi na pytania prejudycjalne ze strony TSUE - komentował Paweł Krulikowski. 

W sierpniu Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 5 innych pytań dotyczących zmian w sądownictwie przyjętych przez parlament. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym od 4 lipca przestali - według ustawy - pełnić swoje funkcje.

REKLAMA

W Debacie Dnia również o podniesieniu płacy minimalnej oraz o trwającej kampanii samorządowej.

Audycję prowadził Adrian Stankowski.

PAP/PR24

____________________

REKLAMA

Data emisji: 11.09.18

Godzina emisji: 18:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej