Debata dnia: Andrzej Seremet przesłuchany przez komisję ds. VAT

Były prokurator generalny Andrzej Seremet zeznawał dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Seremet był prokuratorem generalnym od 2010 do 2016 roku, czyli w czasach, gdy ten urząd nie był połączony ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości. Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych. Gośćmi Debaty Dnia w Polskim Radiu 24 byli Tomasz Walczak, Super Express i Jakub Pacan, Tygodnik Solidarność.

2018-10-29, 20:15

Debata dnia: Andrzej Seremet przesłuchany przez komisję ds. VAT
Andrzej Seremet. Foto: TWITTER.COM/SEJM RP

Posłuchaj

29.10.18 Debata dnia: Andrzej Seremet przesłuchany przez komisję ds. VAT
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Seremet powiedział przed komisją, że nie miał jako prokurator generalny informacji na temat powiększającej się luki w podatku VAT. W jego ocenie główne działania związane z wykrywaniem i ściganiem przestępstw podatkowych powinny prowadzić organy skarbowe podległe ministerstwu finansów.

- To przesłuchanie pokazało to, co wychodzi przy każdej tego typu aferze tj. niemoc państwa. Andrzej Seremet wskazał na coś, co jest moim zdaniem niezwykle istotne przy kwestii przestępstw finansowych, czyli niedofinansowanie prokuratury. W walce z przestępstwami finansowymi potrzeba ogromnych pieniędzy na specjalistów, którzy mają wiedzę, jakimi metodami posługują się przestępcy. Jeżeli państwo jest kilka kroków za cwaniakami, którzy wykorzystując kruczki prawne żeby zarobić miliony, to trudno oczekiwać spektakularnych efektów w walce z tym. - mówił Tomasz Walczak. 

- Przypomnę, że kiedy Donald Tusk doszedł do władzy, została zlikwidowana komórka w ABW, która zajmowała się takimi przestępstwami. Jednak oprócz samego dofinansowania służb, musi być także wola polityczna, a tu jej zabrakło. Nie spodziewałem się po przesłuchaniu Seremeta jakiegoś przełomu, bo patrząc na polityków przesłuchiwanych przez komisje wcześniej, a którzy byli w dużo trudniejszej sytuacji, łatwo im było po prostu powiedzieć, że nie pamiętają. Nowe komisje powstają, a ciężko doprowadzić do końca jakiekolwiek sprawy. Moim zdaniem powinno zmienić się prawo lub komisje powinny zostać zorganizowane w inny sposób. - mówił Jakub Pacan.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Debatę Dnia prowadziła Edyta Hołdyńska.

PR24/PAP

____________________

Data emisji: 29.10.18

Godzina emisji: 18:05

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej