X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. "Nie powinien strzelać Polak do Polaka"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 19:00
- Jest podłością wysyłać swoich, polskich żołnierzy, żeby strzelali do obywateli tego samego kraju, tej samej narodowości. To nie powinno było się zdarzyć, nie powinien strzelać Polak do Polaka – powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem "Debaty dnia" był także Antoni Trzmiel (portal "Do Rzeczy").
Audio
  • 13.12.18 Debata dnia: Miłosz Manasterski i Antoni Trzmiel
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

13 grudnia mija 37 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.

- To był bardzo smutny dzień w polskiej historii. Zdecydowano się przebić nam kręgosłup – nie tylko tych, których zabito – a było przynajmniej 100 ofiar śmiertelnych. Nie był to bezkrwawy zamach stanu, jak się to próbowało przedstawić, ale potężna wojna z powstaniem ducha narodu. Te słowa, które powiedział na Placu Zwycięstwa Jan Paweł II: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi" Polacy potraktowali dosłownie. Zaczęli tę ziemię odnawiać. To dotyczyło między innymi działania ruchu "Solidarność" – powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Trzmiel.

Miłosz Manasterski podkreślił natomiast, że stan wojenny z wielu powodów można uznać za "fatalny rozdział polskiej historii". - Polacy walczyli o wolność w wielu powstaniach, ale nigdy przeciwko sobie. Dopiero komunizm spowodował sytuację, w której Polak strzelał do Polaka. Oczywiście odbywało się to na mniejszą skalę niż walka z Żołnierzami Wyklętymi, bo "Solidarność" nie była uzbrojona – nawet z tego powodu nie mogło dojść do takich walk. Ale wtedy zabijali górników, strzelali do tłumów. To jest coś potwornego. Jakie scenariusze by nie były, co by się nie działo, to jednak jedność narodowa powinna być zachowana, w jakiś sposób chroniona – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

"Debatę Dnia" prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czerwone usta spikerów w mundurach, czyli artyści i stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 15:03
- Próbowaliśmy coś fotografować, coś drukować, chodziło o to, żeby nie mieć poczucia bezczynności - wspominał w archiwalnym radiowym nagraniu historyk sztuki Wojciech Krukowski.
rozwiń zwiń