X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Debata Dnia. 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 19:40
Polska jest członkiem NATO już od 20 lat. Jaki jest wkład naszego kraju w Sojusz? Co sprawia, że jesteśmy uważani ze lojalnego i potrzebnego partnera? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć: Grzegorz Gruchalski (Warszawskie Forum Samorządowe), Andrzej Potocki (Sieci) i Miłosz Lodowski.
Audio
  • 12.03.19 Debata Dnia. Publicyści o 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO
Pokaz sprzętu i wyszkolenia. Obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO
Pokaz sprzętu i wyszkolenia. Obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATOFoto: PAP/Paweł Supernak

12 marca 1999 roku, w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Starania o dołączenie do najpotężniejszego w historii paktu obronnego trwały od 1991 roku. "20 lat temu wejście Polski w struktury NATO zapewniło nam nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale było także jednym z elementów ostatecznego odcinania postkomunistycznej pępowiny i wprowadzania Polski do grona państw ścisłego sojuszu, który strzeże światowego pokoju" - napisał szef polskiego rządu na Twitterze.

Czytaj więcej
PAP Mateusz Morawiecki 2 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: wejście Polski do NATO odcięło postkomunistyczną pępowinę

Andrzej Potocki zauważył, że przystąpienie Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego miało strategiczny charakter. - Od 1945 roku do momentu przystąpienia do NATO byliśmy pod rosyjskim butem w strefie ich wpływów. Byliśmy państwem satelickim - przypomniał publicysta. Gość programu stwierdził również, że "agresywna polityka Rosji nadal jest dla nas zagrożeniem". - Znowu mamy przed oczyma wizję wschodniej dominacji - dodał.

- Wstąpienie Polski do NATO było ważnym i symbolicznym oderwaniem się od Rosji. Będąc już jednak w sojuszu wywiązywaliśmy się ze swoich zobowiązań. Dalej bierzemy czynny udział w rozwijaniu strategicznej współpracy - powiedział Grzegorz Gruchalski. Ekspert dodał, że Rosja w dalszym ciągu prowadzi agresywną politykę m.in. w przestrzeni wojny hybrydowej i informacyjnej. - To było dobre 20 lat Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. W świetle zagrożeń współpraca ta jest zbawienna dla naszego bezpieczeństwa - komentował.

Czytaj więcej
Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: NATO musi reagować na rosyjskie prowokacje

Miłosz Lodowski zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia, które - według niego - przybierają na sile. - Wojna informacyjna jest w toku, a okno geopolityczne się praktycznie skończyło. Wygląda na to, że będą bardzo duże ruchy tektoniczne w świecie. Bliski Wschód jest nieustannym źródłem niepokoju, a w Ameryce Płd. umierają z głodu ludzie na ulicach - podkreślił publicysta.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

Czytaj więcej
Wojciech Skurkiewicz 1200.jpg
Wojciech Skurkiewicz: przystąpienie Polski do NATO skończyło z porządkiem jałtańskim w Europie

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------

Data emisji: 12.03.2019

Godzina emisji: 18.06

Czytaj także

20 lat temu przystąpiliśmy do NATO. Droga Polski do Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 07:13
Dokładnie 20 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska stała się formalnie członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Starania o dołączenie do najpotężniejszego w historii sojuszu obronnego trwały od roku 1991.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Pszczel: pokazaliśmy, że nie jesteśmy malowanym członkiem NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:50
NATO jest najlepszą firmą ubezpieczeniową, a Polska, wchodząc do Sojuszu, pokazała, że nie jest tylko malowanym krajem członkowskim. Tak mówił w wywiadzie dla brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Robert Pszczel - pierwszy Polak, który wygrał konkurs na stanowisko w międzynarodowym sekretariacie kwatery głównej NATO i pracuje w nim do dziś.
rozwiń zwiń